Mobil uygulamalarda erişim izinleri
Access permission in mobile application
- Tez No: 496025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN ACARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bugün, akıllı cihaza sahip birçok kullanıcı, artan mobil uygulamalar ile sürekli etkileşim halindedir ya da olmak zorundadır. Birçok mobil uygulama arasından güvenlik tehditlerinin doğru tespit edilmesi, bilgi güvenliği açısından önemli ve zor bir konu haline gelmiştir. Kullanıcılar için çeşitli işlevler sunabilen bu uygulamalar, farklı türlerde izinler talep etmektedir. Alınabilecek bu izinlerin, uygulama işlevi ile örtüşüp örtüşmeyeceğini ve kötü niyetli olabileceği anlamak oldukça zordur. Bu çalışma içerisinde, kullanıcıların mobil uygulamalara karşı tutumu ve uygulamaların gizlilik seviyeleri incelenmiş; güvenlik risklerinin en aza indirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Araştırma kapsamında, mobil uygulamalarda alınabilecek erişim izinleri örneklerle incelenmiş ve etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, mobil cihazlarda kötü amaçlı yazılımların tespit edilmesi ve kullanıcı güvenliğinin sağlanması, bu araştırma kapsamında incelenmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, many users with intelligent devices are constantly interacting with or has to be. Accurate detection of security threats from many mobile applications has become an important and difficult issue for information security. These applications, which can offer various functions of users, require permissions in different types. It is difficult to understand that these permissions may overlap with application functionality and may be malicious. In this study, users attitudes to mobile applications and privacy levels of applications are examined; suggestions have been made to minimize the security risks. Within the scope of the research, access permissions that can be taken in mobile applications were examined with examples and effects were investigated. In addition, detection of malware and provision of user security on mobile devices has been reviewed and suggested within the scope of this research.