The relationship between branding and symbolic consumption in digital media
Dijital medyada markalaşma ve sembolik tüketim ilişkisi
- Tez No: 496024
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tüketim alışkanlıklarını ve buna yön veren markalaşmayı çağımızın hızla yükselen olguları olarak kabul etmek yerinde olacaktır. Dijitalleşme sürecinde her şeyin değişmesi ve dönüşmesi bilinen tüketim algısının da değişmesiyle sonuçlanmıştır. Bu tezde dijitalleşme paralelinde pazardaki küresel markalara ilişkin marka tutumu, marka sadakati, marka kişilik algısı ve görsel kimlik algısı değerlendirmesi yapılmıştır. Marka algısına bağlı olan tüketimin, Türkiye pazarındaki durumunu araştırmak amaçlanmıştır. Bu nedenle araştırmanın konusu olarak Apple ve Samsung markaları seçilmiştir. Bahsi geçen markaların ürettiği akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar, bu aşamada tüketimin yeni belirleyicisi konumundadır. Küresel markaları irdeleyen bu çalışmanın tüketici, uzman olmak üzere iki farklı boyutu bulunmaktadır. Çalışma, teorik aşamada marka unsurlarıyla birlikte tüketim kavramını da ele almıştır. Bu süreci takiben marka oluşum süreci kurumsal kimlik, görsel kimlik perspektifinden incelenmiştir. Marka tasarımlarının ve marka kimliğinin yaptığı çağrışımları ölçümleyebilmek amacıyla akıllı telefon, tablet bilgisayar tüketicilerine ulaşılmış, marka uzmanlarıyla ise derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bunun neticesinde Apple ve Samsung markalarının hem tüketiciye, hem de uzmanlara yönelik sembolik ve işlevsel çağrışımları inceleme konusu olmuştur. Tüm bu işlemlerden hareketle, markalara yönelik tüketici görüşleriyle uzman görüşlerinin tutarlı olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
It would be appropriate to accept branding and consuming habits shaped by it as the rapidly rising aspects of current age. Changes and transformation of everything within digitalization process has resulted in the change of known consumption facts. In this thesis study, brand behavior, brand loyalty, brand personality perception, and visual identity perception related to global brands in the global market have been evaluated within the parallel of digitalization. Scope of the study has aimed to investigate consumption connected to brand perception status in Turkish market. Therefore, Apple and Samsung brands have been chosen as the study subjects. In this process, smartphones and tablet computers manufactured by these aforementioned brands are in the position of new determinants of consumption. This study, which scrutinizes global brands, have two aspects; the consumer and the expert. This study has examined the notion of consumption in addition to brand elements in the theoretical degree. Following this process, the brand creation process has been examined under corporate and visual identity perspectives. To measure association of ideas related to brand designs and brand identity, smartphone and tablet computer users were contacted, and in-depth interviews were held with the experts. Apple and Samsung brands have been subject of evaluation in terms of both consumers' and experts' symbolic and functional associations. Based on these processes, consistency between opinions of consumers and experts towards brands has been investigated.