Meme kanserli kadınlarda e- mobil eğitimin yaşam kalitesine etkisi
The effect of e-mobile education on the quality of life in breast cancer women
  1. Tez No: 537818
  2. Yazar: DERYA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Amaç: Bu çalışma; adjuvan endokrin hormon tedavisi alan meme kanseri tanılı kadınlara verilen e- mobil eğitimin yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, randomize kontrollü bir çalışma olarak Ocak 2018- Temmuz 2018 tarihleri arasında Balıkesir il merkezinde bir devlet hastanesinin Tıbbi Onkoloji Polikliniği' nde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini basit rastgele randomizasyon yöntemi ile belirlenen uygulama grubu 31 hasta ve kontrol grubu 33 hasta olmak üzere araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uygun toplam 64 hasta oluşturmuştur. Veriler Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, FACT-ES Yaşam Kalitesi Ölçeği ve NCCN Distres Termometresi ölçüm araçları kullanılmıştır. Araştırma verileri çalışmanın başladığı ilk bir hafta içinde ve 12 hafta sonunda olmak üzere iki kez yüz yüze görüşme/telefon görüşmesi ile toplanmıştır. Uygulama grubu hastalara üç ay boyunca mobil uygulama ile; meme kanseri tanımı, tedavi süreci, adjuvan endokrin hormon tedavisi sırasında yaşanan semptomlar ve yönetimi, yeterli beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve stresle baş etme yöntemlerine ilişkin bilgiler içeren e-mobil eğitim verilmiş, 15 günde bir telefon görüşmeleri ile hastaların izlemi devam etmiştir. Bu süreçte kontrol grubu hastaların da standart bakım almaları sağlanmıştır. Çalışma sonunda; uygulama grubuna verilen e-mobil eğitimin basılı materyali (kitapçık) kontrol grubu hastalara verilmiştir. Çalışmanın yürütülebilmesi için gerekli etik izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to determine the effect of e-mobile education on the quality of life of women diagnosed with breast cancer who received adjuvant endocrine hormone therapy. Methods: The study was conducted as a randomized controlled study between January 2018 and July 2018 in the Medical Oncology Outpatient Clinic of a state hospital in the province of Balıkesir. A total of 64 patients were included in the study according to the inclusion criteria of randomization, split into treatment group with 31 patients and control group with 33 patient. Data were collected using Patient Introductory Information Form, FACT-ES Quality of Life Scale and NCCN Distress Thermometer. The data were collected twice during the first week of the study and 12th week at the end of the study by one-to-one interviews and/or telephone interviews. Treatment group patients were received information via mobile application for three months during which they were contacted in every 15 days; e-mobile training was provided, including information about breast cancer definition, treatment process, symptoms experienced during adjuvant endocrine hormone therapy, adequate nutrition, regular physical activity and coping with stress. In this process, the control group patients were provided with standard care. At the end of the study; the printed material (booklet) of the e-mobile training given to the treatment group was also provided for the control group. Necessary ethical permits were obtained to conduct the study.