Milletlerarası yetki sözleşmeleri
International jurisdiction agreements
- Tez No: 496045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANDAN YASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yetki sözleşmesi; uyuşmazlığın çözümü konusunda kanunen yetkili olmayan bir mahkemenin yetkilendirilmesi amacıyla taraflarca yapılan sözleşme olarak tanımlanmaktadır. Milletlerarası usul hukukunda da taraflara tanınan bu irade serbestisi belirli koşulların sağlanması halinde geçerli kabul edilecektir. Uyuşmazlığın çözümü konusunda belirli bir mahkemeyi tayin etmeye yönelik bu imkân, Türk mahkemelerin yetkilendirilmesine ilişkin olabileceği gibi, Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisine rağmen yabancı bir devlet mahkemesinin yetkilendirilmesine ilişkin de olabilir. Çalışmamızda Türk mahkemesinin ve yabancı mahkemenin yetkilendirilmesi, gerekli koşullar, bu yetkilendirmenin etkisi ve sonuçları ayrı ayrı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Jurisdiction agreement is defined as the agreement that is entered into by the parties for the purposes of authorizing a court which has not legally jurisdiction for resolution of disputes. This free will which is granted by also law of international civil procedure is deemed valid provided that certain conditions are met. The opportunity for authorizing a certain court regarding the resolution of disputes could be either for jurisdiction of Turkish courts or for jurisdiction of foreign courts despite the international jurisdiction of Turkish courts. In this thesis authorizing Turkish and foreign courts, required conditions, effects and results of such authorization will be separately examined.