Avrupa Birliği ve Türk hukukunda sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklarda mahkemelerin milletlerarası yetkisi
International jurisdiction of courts in the disputesarising from insurance contracts in Turkey and European Union
- Tez No: 602120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜMRAH TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yabancılık unsuru taşıyan sigorta sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklarda Türk Mahkemelerinin milletlerarası yetkisi, 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usûl Hukuku Hakkında Kanun'da mevcut özel düzenleme niteliğindeki kurallar çerçevesinde belirlenmektedir. Çalışmamızda yabancı unsurlu sigorta sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklarda Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisi konusu incelenmekle beraber, MÖHUK'un genel milletlerarası yetki sistemine de kısaca değinilmiştir. Ayrıca sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda, tarafların MÖHUK'un 47. maddesi çerçevesinde yetki anlaşması yapmak suretiyle yabancı bir ülke veya bir Türk mahkemesini yetkili kılıp kılamayacakları hususu, taraflarca yetki itirazının ileri sürülme biçimi, konusu, tarafları ve sebebi aynı olan davanın birden fazla mahkemede açılması halinde ortaya çıkacak milletlerarası derdestlik sorunu, Avrupa Birliği Hukuku mevzuatında yer alan Brüksel I Tüzüğü hükümlerine göre, sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklarda üye devlet mahkemelerinin milletlerarası yetkisi, yetki anlaşması imkânı ve şekli, yetki itirazı ve milletlerarası derdestlik konuları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In disagreements arising from the insurance contracts which has an element of foreignness, the international authority of the Turkish courts is specified within the scope of rules being the chracteristic of special arrangement which are the International Private Law and in the Adjective Law numbered 5718. In conjunction with the analysis of the international authority of the Turkish courts in disagreements arising from the insurance contracts which has an element of foreignness issue in our study, likewise it is mentioned briefly to the general international authority system of Turkish Act on Private International Law and International Civil Procedure. Besides, in disagreements arising from insurance contracts, the issue of if the counterparties will authorize a foreign country or a Turkish court by means of making an authority agreement within the scope of the 47th clause of Turkish Act on Private International Law and International Civil Procedure, the manner of asserting of the objection by counterparties, the problem of the international pendency in case of to sue the case which has the same counterparties, topic and the reason in courts more than one, according to the judgements of the legislations of Brussels I is in the European Union Law Statue, the international authority of the member states in disagreements arising from the insurance contract, the manner and the possibility of the authority contract, the authority objection and the international pendence issues were analyzed.