A comparative analysis of the Metaxas regime and Golden Dawn
Metaksas rejimi ve Altın Şafak'ın karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 496044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KEMALETTİN BOĞAÇ EROZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Ioannis Metaksas döneminin (1936-1941) ideolojik ve organizasyonel yapısıyla birlikte paramiliter karakteri göz önüne alınarak aşırı sağ Yunan partisi Altın Şafak ile kıyaslanması konu alınmaktadır. Altın Şafak Partisi 2009 belediye seçimlerinin galibiyetini izleyen 2012 yılı ulusal seçimlerinde edindiği yüzde 6.97 oy oranı ile Yunan Parlamentosu'na üçüncü parti olarak girişinin ardından akademik ilgiyi de üzerine çekti. Çalışma, Yunan aşırı sağının politik kökenlerini konu alarak 1936-1941 dönemine, Ioannis Metaksas yıllarına odaklamakla birlikte söz konusu dönemi Altın Şafak Partisi ile söylem, organizasyonel yapı ve paramiliter karakteri açısından karşılaştırmaktadır. Çalışmada kullanılan metotlar karşılaştırmalı ve derinlemesine analiz yaklaşımları olmakla birlikte, literatürün incelenmesi, parti manifestosu ve medyada yer alan bazı haber ve makaleler ile Altın Şafak Partisi liderinin parti sitesinde yer alan makale ve açıklamalarının incelemesini kapsamaktadır. Altın Şafak Partisi'nin ideoloji, organizasyonel yapı ve paramiliter karakteristiksel özellikleri göz önüne alındığında Metaksas döneminin devamı niteliğini taşıdığı görünmektedir. Ancak bu devamlılıkta bazı önemli farklılıklar da bulunmaktadır ki çalışmada bahsedilen bu farklılıklar dönemsel gerekliliklere bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Bahsedilen farklılıklar daha çok ulusun düşmanının tanımı üzerinden olup, Metaksas döneminde bu düşman komünist ve ana akım partilerin temsilcileri ideolojik bazda ise parlamenter sistem olarak tanımlanmıştır. Diğer taraftan, Altın Şafak kuruluşundan bu yana düşman tanımının daha çok Siyonizm üzerine inşaa etmiştir. Metaksas Yahudi toplumuna karşı nötr bir tutum sergilerken, Altın Şafak'ta ise parlamenter sistem, ana akım siyasi partiler ve temsilcileri ideolojik bazda iç düşmanlar olarak gösterilmektedir. Altın Şafak yayılmacı söylemi ile farklılaşırken, özellikle Türkiye'ye karşı, partinin temel düşman tanımı Metaksas'ın komünistini ikinci plana atarak, Siyonism üzerinden yapılmakta, onu yasal, yasa dışı ayrımı yapılmaksızın tüm göçmenler izlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims making a comparative analysis of the Ioannis Metaxas period of Greece (1936-1941) regarding the regime's ideological and organisational structure along with the paramilitary characteristics with the far right party of Greece, Golden Dawn. Golden Dawn as the triumphant in 2009 municipal elections followed by the national breakthrough in 2012 by a well- received 6.97 per cent of votes secured the third place in the Greek Parliamentary. Then after attracted the scholar attentions. This study also covers the political roots of the far right in Greece, up to the period of 1936-1941, the regime of Metaxas and focuses on the mentioned period regarding its similarities with GD referring the party rhetoric, organisational structure along with the paramilitary characteristics. While the used method for the study is defined as the comparative analysis along with in-depth approaches, besides investigation of the literature along with some media news and articles also with the manifesto of Golden Dawn and with its leader's articles on the party's website are the among the analysed documents. GD as far as its ideologies, organisational structure and the paramilitary characteristics considered, seems being a continuation of the Metaxas period but still with the main differences which occurs due to the requirements of the periods as explained in the study. The mentioned difference mostly occurs in described enemy of the nation in Metaxas period was the communists and the mainstream parties' representatives along with parliamentarism on the ideological bases. On the other hand, the description of the new enemy during the Golden Dawn period since until now, built on Zionism. While Metaxas stayed neutral towards the Jewish community, parliamentarism and the mainstream politicians still described as the enemies of the party by Golden Dawn. Golden Dawn distinguishes with its expansionist rhetoric mostly towards Turkey, the party's mostly named enemy while taking the Metaxas' communist at the backseat, named as the Zionist which is followed by the migrants regardless their being legal or illegal.