Türk ve Tunus laiklik sistemlerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of Turkish and Tunisian secularism
  1. Tez No: 496056
  2. Yazar: ELAINNE ANNE GRAHAM DICKINSON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, ulusal kurtuluş mücadelesinden sonra 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kuruldu. Yaklaşık otuz yıl sonra, Tunus Cumhuriyeti 1956'da bağımsızlığını kazandı ve Habib Bourguiba'yı yeni cumhurbaşkanı olarak seçti. Bağımsızlıktan sonra, her iki ülke de dinin toplum üzerindeki etkisini azaltmak için saldırgan laik bir kampanya içeren modernleşme politikalarını izlemeye çalıştı. Her ikisi de, laiklik ve demokrasinin Müslüman ülkelerde uyumlu olup olmadığına dair model haline geldi. Bu tez, demokrasi, laiklik ve modernliğin Müslüman dünyasında uyumlu olup olmadığını tartışırken, Türkiye ve Tunus'ta bağımsızlık sonrasından bugüne kadarki laikliğe derinlemesine bakmayı amaçlıyor. Birinci bölümde, laikliğin hangi tezahürünün Türk ve Tunus tarzıyla en uyumlu olduğunu ayırt ederken, laikliğin çeşitli tanımları karşılaştırılacaktır. Sonraki bölümler ise, hem Türkiye hem de Tunus'ta bağımsızlık sonrası hükümetler tarafından uygulanan sekülarizmi yukarıdan aşağıya derinlemesine ele alıyor. Dindar nüfusun büyük bir kısmını dışlayan kararlı, agresif laik politikaları izledikleri ve çok az rekabetçi demokrasiye izin verdikleri tartışılıyor. Son bölüm, özellikle AKP'nin Türkiye'deki ve Ennahda'nın Tunus'daki yükselişi ve bu gelişmelerin her iki Cumhuriyetteki laiklik tartışmalarını hem de demokratik sistemlerini değiştirdiği, İslam siyasetinin her iki ülkedeki yükselişini inceliyor. Bu tez, laikliğin, modern bir ulus yaratırken, neden her iki ülkedeki devlet yetkilileri için çok önemli bir rol oynadığını incelemeyi amaçlıyor. Nasıl bir benzerlikleri vardı, nasıl bir farklılıkları vardı ve ulusların geleceği için bunun anlamı nedir? Birçok kişi, modernizmin ve laikliğin İslam politikalarının yükselişleri ile birlikte her iki ülkede de hayatta kalıp kalamayacaklarını sordu ancak bu uygun bir soru mudur, yoksa modernizm ve laiklik kavramlarının daha fazla yoruma açık mı olmaları gerekir?
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey was founded in 1923 after an independence movement, which led to the presidency of Mustafa Kemal Ataturk. A few decades later, The Republic of Tunisia gained its independence from France in 1956 with Habib Bourguiba as its new president. Post-independence, both countries sought to follow modernizing policies, which included an aggressive secular campaign to reduce religion's influence on society. They have both become models for whether or not secularism and democracy are compatible in Muslim countries. This thesis is intended to take an in depth look at secularism in Turkey and Tunisia post-independence until the present day while discussing whether or not democracy, secularism, and modernity are compatible in the Muslim world. In the first chapter, various definitions of secularism will be compared, while distinguishing which manifestation of secularism is most congruent with the Turkish and Tunisian style. The following chapters take an in depth look at the top-down approach to secularism implemented by the post-independence governments in both Turkey and Tunisia. It is argued that they followed decisively aggressive secular policies which ostracized a large portion of the devout population, and allowed for very little competitive democracy. The final chapter looks at the rise of Islamic politics in both countries, particularly with the rise of AKP in Turkey and Ennahda in Tunisia, and how these developments have altered the discussion on secularism in both Republics as well as their democratic systems. This thesis aims to explore why secularism has played such a pivotal role for the state authorities in both countries in creating a modern nation. How have they been similar, how have they been different, and what does this mean for the future of the nations? Many people have asked whether modernism and secularism will be able to survive in both countries with the rise in Islamic politics, but is this even a reasonable question to ask, or should the concepts of modernism and secularism be open for more interpretation?