The relationship between credit amount of SMES and economic growth
KOBİ kredi kullanımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki
  1. Tez No: 496057
  2. Yazar: YUNUS ERTUĞRUL BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ekonomik büyüme bir ülke ekonomisinin gidişatı hakkında bilgi veren önemli göstergelerden birisidir. Para ve maliye politikaları ekonomik büyümeye göre oluşturulur. Ülkeler en nihayetinde adımlarını ekonomik olarak büyümeye yönelik atarlar. Kaynakların etkin kullanımı ekonomik büyümenin en önemli kurallarından biridir. Bu bağlamda finansal kaynakların etkin kullanımı ekonomik büyümeye büyük katkı sağlar. Gelişmekte olan ülkelerde finansal kaynakların büyük bir bölümünü oluşturan banka aracılığıyla verilen krediler ekonomik büyüme açısından büyük önem arz etmektedir. Ekonominin önemli dinamiklerinden olan işletmeler banka kredilerini kullanmak suretiyle üretimlerini artırırlar ve ekonomik büyümeye katkı sunmuş olurlar. İşletmeler de kendi içlerinde belirli kriterlere göre sınıflandırılırlar. Küçük ve orta ölçekli işletmeler bu sınıflardan biri olup, ekonomik büyüme oranlarıyla KOBİ'lere kullandırılan krediler çalışmanın unsurlarını oluşturmaktadır. Bu çalışma ile ekonomik büyüme ile Türkiye'de yerleşik KOBİ'lerin kredi kullanımını arasındaki nedensellik ilişkisi 2007:1 ve 2017:2 dönemine ait çeyrek yıllık veriler kullanılarak incelenmektedir. Bu amaçla zaman serilerine öncelikle doğrusallık testi, sonrasında çalışmanın amacı doğrultusunda VAR analizi yapılarak etki-tepki fonksiyonları, varyans ayrıştırması ve Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Sonuç olarak ise belirtilen dönemde KOBİ kredi kullanım miktarı ile ekonomik büyüme arasında nedensellik ilişkisi bulunamamıştır. Anahtar Sözcükler Ekonomik Büyüme, KOBİ Kredileri, Durağanlık, VAR, Etki-Tepki, Varyans Ayrıştırması, Nedensellik
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the most significant indicators of the progress of a country's economy as monetary and fiscal policies are determined in line with the level of economic growth. Countries eventually try to maximize their economies. Efficient use of resources is one of the most critical subject of economic growth. Banks credits which generate a large part of financial resources in developing countries have a role in terms of economic growth. Companies, which are among the key dynamics of the economy, use bank credits to increase their output and contribute to economic growth. Companies are divided into several categories based on certain criteria. Small and medium-sized enterprises are one of these classes. The credits that has given to SMEs are one of the main elements of the study with economic growth rate. This study examines the causality relationship between economic growth and the amount of SME credits by using quarterly annual data from 2007: 1 to 2017: 2. First, the stationarity test has applied to the time series. Secondly, VAR analysis has performed in the aim of working afterwards, impulse-response functions, variance decomposition and lastly Granger causality test have applied to series. As a result, there was no causal relationship between the amount of credit used and the economic growth in the period of the crisis. Key words Economic Growth, SME Credits, Stationarity, VAR, Impulse-Response, Variance Decomposition, Causality