Reconsidering the negotiation among intersecting identities: LGBT+ Alevis in Istanbul
Kesişen kimlikler arasındaki müzakereyi yeniden düşünmek: İstanbul'daki LGBT+ Aleviler
- Tez No: 496077
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
LGBT+ Aleviler toplumlarında nasıl davranma eğilimindedirler? Sosyal kimlikleriyle ilgili tecrübe ettikleri, iç içe geçmiş baskı eksenleri var mıdır? Alevi çevrelerinde karşılaştıkları toplumsal cinsiyete içkin beklentiler nelerdir? Bu sorulardan yola çıkarak, bu tez, Türkiye'de aynı anda Alevi ve LGBT+ olmanın nasıl bir anlam ifade edebileceğini anlamaya çalışmaktadır. Kesişimsel perspektifi analitik bir araç olarak kullanan çalışma, Alevi ve LGBT+ dünyaları üzerine çok iyi belgelenmiş, ancak birbirinden oldukça ayrık literatürler arasında bağlantı kurmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'deki cinsel çeşitlilik ve Alevi inanç dinamiklerinin genel bir resmi sunulmaktadır. Alevi inanç ve pratiğinde toplumsal cinsiyet meselesi, literatürde kadın-erkek eşitliği söylemi ile Alevi heteroseksüel kadınların ve erkeklerin toplumlarında oynadığı sosyal roller ışığında tartışılagelmiştir. İstanbul'daki LGBT+ Alevilerin hikayelerini göz önüne alarak tez, süregiden Alevi inanç ve pratiğinde toplumsal cinsiyet tartışmaları içerisinde yeni bir alan açmaya çalışmaktadır. Ayrıca, tezin dikkat çektiği bir diğer konu, hem Alevilerin hem de LGBT+ların Türkiye'de maruz kaldıkları cinsel sapkınlık ithamlarıdır. Alevilerin ve LGBT+ların günlük baskı deneyimlerini belirleyen cinsellik temelli bu ithamlardan dolayı tez, bu politik gruplar arasında kurulmayı bekleyen olası siyasi ittifakları tahayyül etmeye çalışmaktadır. Böylece bu araştırma, 'ötekilerin' içindeki ezen-ezilen ilişkilerine dönük tartışmalar açarak kesişen kimliklerin müzakere edilebilir ve edilemez sınırlarını yeniden düşünmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
How do LGBT+ Alevis tend to behave in their society? Are there any intertwined axes of oppression, which they experience related to their social identities? What kind of gender-specific expectations do they face in their Alevi environments? Departing from these questions, this thesis seeks to understand how being a LGBT+ Alevi might mean in Turkey. By using the intersectional perspective as an analytical tool, the thesis aims to establish a link between the very well documented but exclusively isolated literature on Alevi and LGBT+ worlds. In this context, the thesis presents an overall picture of the dynamics of the Alevi faith and sexual diversity in Turkey. The gender in Alevi faith and practice has been discussed in the literature, which is based on the rhetoric of women-men equality, and the social roles played by Alevi heterosexual women and men in their society. Considering the stories of LGBT+ Alevis in Istanbul, the thesis tries to open a new space within the ongoing discussions of gender in Alevi faith and practice. Moreover, the thesis draws attention to the allegations of being sexually deviant that Alevis and LGBT+s have been exposed in Turkey. The thesis strives to imagine possible political alliances waiting to be formed between Alevis and LGBT+s, because of such sexuality-based allegations, which determines their everyday experiences of oppression. Thus, this research initiates discussions about the oppressor-oppressed relations among the 'others' and suggests reconsidering the negotiable and non-negotiable boundaries of the intersecting identities.