Impact of CBT reserve requirements on bank loans between 2008 and 2016 as a macro prudential policy tool
Makro ihtiyadi politika aracı olarak TCMB zorunlu karşılıklarının 2008 ile 2016 yılları arası banka kredilerine etkisi
- Tez No: 496078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO FAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Zorunlu karşılıkların bir makro ihtiyati politika aracı olarak kullanımı, 2008-2009 küresel finans krizini takip eden dönemde, başta gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere artmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da zorunlu karşılıkları krizin etkilerini kontrol altına almak amacıyla kullanmıştır ve bu kullanım 2010 yılından sonra normalleşme sinyalleri alındığı varsayımı ile değişiklik göstermiştir. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası pratiği ve bunun sermaye akımları nedeniyle büyüme rekorları da kıran, banka kredileri üzerindeki etkisini incelenmiştir. Banka finansal istikrarı korumak amacıyla, ROM gibi finansal yenilikleri veya zorunlu karşılık oranları değişimlerini sık sık kullanmıştır. Bu nedenle, zorunlu karşılıkların maliyeti her banka için aynı değildir ve merkez bankasının yeni finansal imkanlarını ne kadar kullandığına bağlıdır. Bankaların ana amacı kar maksimizasyonu olduğu için maliyet bazlı zorunlu karşılık oranı politika, zorunlu karşılık oranından daha düşük oluşmaktadır. Diğer taraftan bu zorunlu karşılıklar bankalar açısından bu tür uygulamaların maliyetinin olmadığı demek değildir. Zorunlu karşılık imkanlarının kullanımı, bankaların likidite pozisyonlarını ve kar maksimizasyonu gayretlerini etkileyecektir. Çalışmada zorunlu karşılıklar ve banka kredileri büyümesi arasındaki ilişki ortaya koymak için dört değişkenli vektör otoregresyon modeli kullanılmıştır. Her ne kadar bazı dönemlerde zorunlu karşılıkların etkili olduğu gözükse de ekonomik ısınmayı kontrol altına almaya yardımcı olacak bir uygulama olarak etkinliğine dair kesin kanıtın söz konusu olmadığı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The utilisation of reserve requirements as a prudential monetary policy, especially in emerging countries, has increased following the global financial crisis of 2008-2009. Central Bank of Turkey used reserve requirements, among other things, in order to contain the impact of the crisis. This practice evolved after 2010 when it was considered that signs of recovery were beginning to appear. In this paper, the Central Bank of Turkey's practices and their impacts are investigated on bank loans which have recorded considerable growth due to capital inflows. The Bank often used financial innovations such as ROM or adjusted reserve application framework in order to maintain financial stability. Further, cost of reserve requirements is not same for each bank but depends on how much banks use Central Bank's innovative applications. Since banks' main goal is profit maximisation, cost based reserve requirements tend to be lower than policy ratios. That is not to say, however, that there is no cost to banks from such utilisation. Using reserve requirements options will necessarily affect liquidity positions and profit maximisation efforts for banks. The vector auto regression model with four main variables is used to reveal the relation between RR and growth of bank loans. Although reserve requirements prove effective for some periods, it is argued that there is no conclusive evidence to prove that it would help contain an overheated economy.