Writing the unspeakable: silence and the inarticulate other in the Fiction of J.M. Coetzee
Söylenemeyeni yazmak: J.M. Coetzee'nin kurgularında sessizlik ve ötekinin temsili
  1. Tez No: 496076
  2. Yazar: FUNDA ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA JALE PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu yüksek lisans tezi, John Maxwell Coetzee'nin Barbarları Beklerken, Michael K. Yaşamı ve Yaşadığı Dönem ve Düşman adlı eserlerine odaklanarak sömürge sonrası ve postmodern yazında edebiyatın ezilenleri ve sömürülenleri temsil etme olanaklarını incelemeyi amaçlamaktadır. İncelenen her üç roman, sömürgeci düzeni temsil eden anlatıcı ile sesini kaybetmiş karakterler arasındaki iletişim sorununu resmederek edebiyatın otorite ve temsiliyet sorunlarını görünür kılmaktadır. İncelenen metinlerde odaklanılan temel noktalar, anlatıcı sesler ile sessiz karakterlerin temsilleridir. Bu bağlamda, sessizliğin kolonyal bağlam içerisindeki otorite sorununu açık etmesinin ve edebi metinlerde yeni temsil olanakları yaratmasının olanaklılığı tartışılmaktadır. Romanların karşılaştırmalı ve yorumlayıcı birer incelemesi yapılırken, sömürge sonrası yazına odaklanan ilgili kuramsal yaklaşımlara ve Coetzee'nin kurgularına yapılmış çeşitli eleştirilere de yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This M.A. thesis aims to examine literature's possibilities of representing or bearing witness to the colonized other within postmodern and postcolonial discourse with a focus on three novels by John Maxwell Coetzee: Waiting for the Barbarians, Life and Times of Michael K and Foe. Each novel interrogates the problems of authority and representation by portraying the gaps of communication between the privileged narrators and the figures of silence. The narrative voices and the representations of the silent characters within the narratives are the focal points of this study. In the examination of the novels, it is probed whether silence can constitute a gap in the colonial discourse or subvert the authorial voice by creating new possibilities of representation in the literary text. In this scope, a comparative analysis of the novels is made in conjunction with relevant postmodern and postcolonial theoretical approaches and various critical responses to the fiction of Coetzee.