Koruma tedbirleri nedeniyle tazminat
Compensation due to measures of protection
  1. Tez No: 496082
  2. Yazar: DUYGU AKSÜNGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZNUR SEVDİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Çalışmada, öncelikle, koruma tedbirleri kavramı ve koruma tedbirlerinin uygulanmasının bir sonucu olan temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması rejimi anlatılarak konuya ilişkin genel bir sunuş yapılmaktadır. Sonrasındaysa, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yer alan koruma tedbirleri açıklanarak koruma tedbirlerine dair ulusal mevzuat ortaya konulmaktadır. Bu esnada Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına da yer verilerek ulusal ve uluslararası yargı mercilerinin koruma tedbirlerinin hangi durumlarda hukuka aykırı uygulandığını kabul ettikleri ve bu hukuka aykırılık karşısında ne yönde bir yaklaşım gösterdikleri; özellikle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurunun hedeflerinden olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile uyumluluğun ne ölçüde sağlandığı incelenmekte ve mahkemelerin birbirlerine etkilerinin ne oranda olduğu araştırılmaktadır. Koruma tedbirlerine dair bu şekilde genel bir çerçeve çizildikten sonra, belirtilen usule aykırı bir biçimde uygulanmaları durumunda, ortaya çıkan zararın ulusal mevzuat kapsamında nasıl giderilebileceği, Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri ile Yargıtay kararları üzerinden incelenerek açıklanmaktadır. Tüm bunların sonucunda haksız uygulanan koruma tedbirleri sebebiyle tazminat isteminde bulunulduğunda Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin konuya ilişkin bakış açıları ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, firstly, a general view has been presented through describing the concept of protection measures and the result of their implementation, namely the restriction of fundamental rights and freedoms. Then, in order to introduce the protection measures in national law, the protection measures prescribed in Turkish Code of Criminal Procedure are explained individually. Meanwhile, the decisions of Supreme Court, Constitutional Court and European Court of Human Rights have also examined to provide an understanding on the conditions that a protection measure has been considered as illegal, the remedies that the courts offer, the harmony between the Constitutional Court decisions and European Court of Human Rights decisions and the extent that the courts influence the case laws of each other. After drawing up a general outline, the foreseen way within the scope of the national legislation to compensate the damage caused by the unlawful implementation of protection measures has been examined and explained through the provisions of the Turkish Code of Criminal Procedure and the case law of the Supreme Court. As a result, the approaches of the Supreme Court, the Constitutional Court and the European Court of Human Rights are presented in cases that an individual applies to compansate his or her loss due to unlawful protection measures.