Motivasyon faktörlerinin tüketici satın alma kanalı seçimine olan etkileri
The effects of motivation factors on the consumer purchase channel decision
  1. Tez No: 496081
  2. Yazar: BURCU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, motivasyon faktörlerinin, tüketicilerin alışveriş kanallarını değerlendirme sürecine olan etkisini ve tüketici durumsal değişkenleri ile satn alma amaçlarının (hediye veya kişisel kullanım) bu etkileşim üzerindeki kontrol etkisini araştırmaktır. Araştırma üç bölümden oluşturmaktadır. İlk bölümde araştırmanın amacı, önemi ve yöntemleri açıklanmış, ikinci bölümde satış kanalları, kanal özellikleri, tüketici motivasyonları, tüketici durumsal değişkenleri ve tüketici karar verme süreçleri ile ilgili literatür taraması aktarılmış, üçüncü bölümde ise yapılan nicel araştırma ve sonuçları anlatılmıştır. Araştırmada farklı satış kanallarını temsil etmek üzere Boyner ve Trendyol markalarına yer verilmiş, her iki marka için ayrı anketler oluşturulmuş ve farklı örneklemler üzerinden yanıtlar alınarak gerekli veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of motivation factors on the influence of the consumer's evaluation of the shopping channels and the control effects of the consumer's situational variables and purchase intentions (gift or personal use) on this interaction. The research consists of three parts. In the first part, the purpose, importance and methods of the research are explained. In the second part, literarure review about the sales channels, channel characteristics, consumer motivations, consumer situational variables and consumer decision making process are cited and in the third part, quantitative research and its results are explained. Boyner and Trendyol brands are included in the research to represent different sales channels. Separate surveys are created for each brand and responses are collected from different samples and related data is collected.