2017/3 sayılı motorlu taşıtlar sektöründeki dikey anlaşmalara ilişkin grup muafiyet tebliği incelemesi
The examination of motor vehicles sector vertical agreements block exemption communiqué numbered 2017/3
- Tez No: 496090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM CEM SANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada 2017/3 sayılı Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyet Tebliği incelenmiştir. Söz konusu düzenleme, motorlu taşıtlar sektörü özelindeki dikey anlaşmaların, öngörülmüş şartların sağlanması halinde yararlanabilecekleri grup muafiyeti kurumuna ilişkindir. Grup muafiyeti motorlu taşıtlar sektörü yönünden özellik arz eden bir kurumdur. Sektörün bu hususta özel olarak düzenlenmesi ile hem ekonomik hem hukuki etkinlik sağlanmak istenmiştir. Grup olarak bir şemsiye altına toplanmak istenen dikey anlaşmalar, Tebliğ ile muafiyetten yararlanabilecek ve böylelikle bireysel muafiyet başvuruları azaltılarak ekonomik ve hukuki etkinlik sağlanacaktır. Çalışma boyunca grup muafiyeti kurumunun Avrupa Birliği ve Türk Hukuku tarihçesi, motorlu taşıt dağıtım sistemleri ve Tebliğ hükümleri detaylarıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis study, Motor Vehicles Sector Vertical Agreements Block Exemptions Communiqué numbered as 2017/3 is meant to be examined. This regulation is the newest Block Exemption Communiqué that vertical agreements may benefit from under prescribed conditions. Block exemption is a very important issue for the motor vehicles sector. By block exemption institute, it is meant to maintain both the economical and legal efficieny. By the Communiqué, the vertical agreements will be collected under one roof in order to avoid the individual applications for exemption. Within the thesis, the historical bacground of block exemptions in both The European Union Law and Turkish Law, distribution systems of motor vehicles and the regulations of Communiqué is going to be examined.