Endemik dianthus goekayi (Caryophyllaceae) türünün bazı biyoloji̇k özelli̇kleri̇ ve kültüre alınması üzeri̇ne bi̇r araştırma
An investigation on determining some biological characteristics and domesticating of endemik dianthus goekayi (Caryophyllaceae)
- Tez No: 496114
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE GÖNÜL KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Harmancık ve Soğukpınar (Bursa) çevresinde yayılış gösteren lokal endemik Dianthus goekayi (Caryophyllaceae) taksonunun morfolojik, anatomik, palinolojik, karyolojik özelliklerinin belirlenmesi ve kültüre alınma potansiyeli araştırılmıştır. Taksonun morfolojik ve mikromorfolojik karekterlerinin yanında, gövde, gövde yaprağı ile taban yaprağı anatomik özellikleri belirlenmiştir. Yapılan palinolojik çalışmalara göre, polenler ömonad, polen tipi periporat, polen şekli prolat-sferoidal; ekzin ornamentasyonu spinulat- granulat-mikroperforat; operkulum üzerinde spinülat, nadiren spinülat-granülat olarak saptanmıştır. D. goekayi ile yapılan karyolojik çalışma sonucunda kromozom sayısı 2n= 30 olarak bulunmuştur. Dianthus goekayi taksonun kültüre alınması için yapılan çalışmalarda, tohumlarda % 100 çimlenmenin gerçekleşmesi, ayrıca bu süre zarfında hiçbir hastalık ve zararlıya rastlanmaması türün kültüre alınması konusunda avantaj sağlarken, büyüme hızının çok yavaş olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological, anatomical, palynological and karyological characteristics and its potential for cultivation of the local endemic Dianthus goekayi (Caryophyllaceae) taxa, which have spread around Harmancık and Soğukpınar (Bursa), have been investigated. In addition, to the morphological and micromorphological characters of the taxon, the anatomical characteristics of the stem, stem and bottom leaf were determined. According to the palynological studies; pollen grains found eumonad, pollen-type periporate, shape of pollen grains prolate- sphaeroidal, exine ornamentation spinulate-granulate-microperforate; spinulate and rarely spinulate-granulate on the operculum. As a result of a karyological study conducted on D. goekayi, the number of chromosomes was found to be 2n = 30. Dianthus goekayi has been observed to be 100% germinated in seeds and in this period, no disease or pests have been found in cultivated cultures, the growth rate has been observed to be very slow.