Binek araç tavan paneli titreşimi sonlu elemanlar analizi
Finite elements analysis of roof vibration of passanger car
- Tez No: 496125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada bir binek aracın ön kapısının kapanması anında tavan panelinde oluşan titreşimin sanal analiz metodu ile tahmini yapılmıştır. İlk olarak sonlu elemanlar metodu kullanılarak bir binek araç sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Daha sonrasında tavan panelinde meydana gelen titreşim tahmininin doğruluğunu arttırmak adına, farklı metotlar araştırılmış, araştırılan metotlar içerisinde de en uygun olduğu düşünülen metot ile NASTRAN programında analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise çıkan sonuçların doğruluk seviyesini ölçmek adına fiziksel titreşim testleri yapılmıştır. Test sonucunda çıkan veriler ile sanal analiz sonucunda çıkan veriler karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise analiz sonuçlarının doğruluk seviyesini arttırma çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar model detayı etkisi, yük ve sınır koşulları etkisi, son olarak da sönüm oranının sonuçlara olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration of the roof panel at the moment of closing the front door of a passenger car was estimated by virtual analysis method. First, a finite element model of a passenger car was created using the finite element method. Afterwards, different methods were investigated in order to increase the accuracy of vibration forecasting in the roof panel and analyzes were performed in the NASTRAN program with the most appropriate method. In the second phase of the study, physical vibration tests were performed to measure the accuracy level of the results. The test result was compared with the data from the virtual analysis. In the last part, studies were carried out to increase the accuracy level of the analysis results. The influence of the finite element model detail, the effect of load and boundary conditions, and finally the effect of damping ratio on the results was examined.