Epidural hasta kontrollü analjezide meperidin kullanımı
  1. Tez No: 49613
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM BOYACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
36 ÖZET Bu çalışmanın amacı ürolojik operasyonlardan sonra meperidin kullanarak konvansiyonel epidural analjezi ile epidural PCA'yı karşılaştırmaktır. Yaşlan 18-72 arasında olan 40 ASA I- II olgu çalışmaya alındı.Hastalar rando mize olarak iki gruba ayrıldı ( Grup A = PCA grubu, Grup B = konvansiyonal epidural grup). Operasyondan bir gün önce hastalar bilgilendirildi ve hiçbirine farmakolojik premedikasyon uygulanmadı. Operasyondan 15, 20 dakika önce L2_3, L3.4 seviyesinden epidural kateter yerleştirildi. Standart anestezi uygulandı. 0., 2., 6., 12., 24,, 48., saatlerde sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı ( DAB), kalp atım hızı (KA), solunum sayısı, VAS skoru ve sedasyon skoru tesbit edildi. Grup A'daki olgulara yükleme dozu 20 mg, basal infüzyon dozu 1 mg/kg, bolus dozu 5mg ve kilitli kalma süresi 30 dakika olarak programlanmış pompa aracılığı ile epidural PCA uygulandı. Grup B'deki olgulara ise gerektikçe 50 mg epidural meperidin verildi. Çalışmamızda gruplar arasında cinsiyet, yaş, ağırlık ve operasyon süresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. 48 saat sonunda A grubunda meperidin tüketimi 214.3 ± 37.3 mg ve B grubunda 237.5 ± 31.9 mg bulundu. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı idi (P< 0.05). Altıncı ve 12. saatte VAS skorları A grubunda37 3.50 ± 1.05 ve 1.65 ± 0.81 ; B grubunda 4.85 ± 1.30 ve 2.80±1.00 olarak bulundu. Bu fark da istatistiksel olarak anlamlı idi (p< 0.05). îki grup arasında 2., 6., 12., 24., 48. saatlerde ortalama solunum sayısı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak epidural PCA' nın etkin ve güvenli bir postoperatif analjezi yöntemi olarak kullanılabileceğini gördük.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The aim of this study is to compare the conventional epidural analgesia with epidural PCA by using meperidine after urological operations. Fourty patients (ASA I- II) were scheduled in this study whose ages varied between 18-72. Patients randomly divided into two groups. (Group A= PCA group, Group B = Conventional epidural group). All patients were informed about procedure the night before and none of them was given pharmacological premedication. Epidural catheters were inserted at the L2_3 or L3^ interspace 15-20 min before the operations. Standard anaesthesia procedure was applied. The systolic arterial blood pressure (SAP), diastolic arterial blood pressure (DAP), heart rate (HR), respiratuar rate VAS scores and sedation scores were obtained at the end of the operations and at 2nd., 6th., 12nd., 24th., 48th. hour after operations. Patients in the Group A were received epidural PCA by a pump that was programmed as loading dose 20 mg, basal infusion dose 1 mg/hr, bolus dose 5 mg and lockout time 30 minutes. Epidural meperidine, 50 mg were given to patients in the Group B when it is necessary.39 In our study there was no considerable difference between two groups by sex, average age, weight and operating duration. During 48 hours meperidine consumption of Group A was 214.3± 37.5 mg and of Group B was 237.5 ±31.9 mg. This difference was statistically significant (p< 0.05). VAS scores at 6th and 12nd hours for Group A were 3.50± 1.05 and 1.65 ± 0.81 and Group B was 4.85 ±1.30 and 2.80±1.00. This difference was statistically significant (p< 0.05). The difference of respiratory rates also between two groups at 2nd., 6th., 12nd., 24th., 48th. hour was statistically significant (p< 0.05). There was no considerable statistical difference between any of our data other than those mentioned (p>0.05). In conclusion, epidural PCA is safe and effective procedure for postoperative analgesia.