Vekuronyum ile oluşturulan nöromusküler blokta, spontan derlenme başlamadan önce tek veya tekrarlayan dozlarda uygulanan Neostigmin'in blok üzerine etkisi
- Tez No: 49614
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamızda, vekuronyum bromür ile oluşturulan nöromusküler blokta, spontan derlenme başlamadan önce neostigmin uygulanması ile yeterli düzeyde antagonizma oluşturabilmesi ve ikinci doz neostigmin uygulanmasının blok üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmamız kapsamına ortopedik cerrahi girişim uygulanan 40 erişkin olgu (ASA I ve II) alındı. Olguların yaş ortalaması 29.8+8.9 yıl olarak belirlendi. Operarasyondan 1 saat önce olgular 10 mgr diazem, 0.5 mgr atropin Sülfat intramüskuler premedikasyon uygulandı. İndüksiyon 4-6 mg/kg tiopental, 0.002 mgr/kg fentanil ile sağlandıktan sonra %66 N20, %34 02 karışımı içinde % 1-1.5 inspirasyon konsantrasyonunda enfluran ile olguların ventilasyonu manuel olarak maske yardımıyla sürdürüldü. Periferik sinir stimülatörü (Datex relaxgraph NMT- 100) çalıştırıldı. Supramaksimal uyan saptandıktan sonra Adductor pollicis kasının EMG yanıtı kaydedildi ve 20 sn aralıklarla TOF uygulandı. Yanıtların stabilizasyonu için 5 dk beklendikten sonra tüm olgulara 0.1 mg/kg vekuronyum uygulandı ve TOF'ta tam sönme olduğunda endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Anestezi idamesinde, TOF %75 değeri elde edilene kadar enfluran % 0.5-0.8 endtidal konsantrasyonda uygulandı. Ti twitch yüksekliği kontrole göre %10'a ulaştığında ek doz vekuronyum 0.02 mgr/kg uygulandıktan sonra olgular 4 gruba ayrıldı. Grup I: Plasebo/Plasebo (PP); vekuronyum uygulandıktan 5 dk. sonra ve Ti twitch yüksekliği kontrole göre % 10' a ulaştığında plasebo İ.V. uygulandı. Grup II: Plasebo/Neostigmin (PN); Vekuronyum uygulandıktan 5 dk. sonra plasebo ve Ti twitch yüksekliği kontrole göre % 10'a ulaştığında neostigmin (50 fx.gr/kg) ile atropin sülfat (20 fj.gr/kg) İ.V. uygulandı. Grup III; Neostigmin/Plasebo (NP); Vekuronyum uygulandıktan 5 dk. sonra neostigmin (50 /igr/kg) ile atropin sülfat (20 figr/kg) ve 43Tı twitch yüksekliği kontrole göre %10'a ulaştığında plasebo İ.V. uygulandı. Grup IV: Neostigmin/Neostigmin (NN); Vekuronyum uygulandıktan 5 dk sonra ve Tı twitch yüksekliği kontrole göre % 10'a ulaştığında neostigmin (50 ngr/kg) ile atropin sülfat (20 ngr/kg) İ.V. uygulandı. Vekuronyum uygulanmasından, Tı twitch yüksekliği kontrole göre %10 (tlO), Tı %90 (t90), TOF 75 [t(tof 75)] arasında geçen süre ile derlenme indeksi (tlO-90 %) dakika olarak hesaplandı. İstatistiksel değerlendirmeler için Kruskal Wallis one-way anova testi kullanıldı. Vekuronyum ile oluşturulan nöromusküler blokta, spontan derlenme başlamadan önce bloğun antagonizmasında, erken veya tekrarlayan dozlarda neostigmin uygulanan NP ve NN gruplarında derlenme indeksleri birbirine çok yakın olup, istatistiksel olarak fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, We aim to determine the antagonizm and the second dose effects of neostigmine on non-depolarizan blockade which is being by vecuronium. The study was performed on 40 adult orthopedic patients (ASA I, II, mean age 29.8 ±8.9 years). All patients were premedicated with diazepam 10 mg and atropine sulphate intramusculary. Anesthesia induction was managed by tiopental (4-6 mgr/kg doses) and fentanyl (0.002 mgr/kg dose). General anesthesia was maintained with 1-1.5 % Enfluran, 34% 02 66% N20. The patients were ventilated manual by mask. Peripheral nerve's stimulator was switched on (Datex relaxgraph NMT-100). The EMG response of adductor pollicis muscules was recorded and TOF was performed by the 20 seconds interval. In all cases we wailed 5 minutes for the stabization of responses, and vecuronium (0.1 mgr/kg doses) was administrated and endotracheal entubation was successed. During the anesthesia, enflurane was used in 0.5-0.8 % concentration to reach a TOF 75 % value. When Ti twitch peak (according to control) arise 10 % value, extra 0.02 mgr/kg vecuronium doses was given the patients and than the cases were divided into 4 groups. Group I: Placebo/Placebo (P/P) after 5 minutes of vecuronium performed time and at the Ti twitch peak arise 10 % control value time, we performed placebo by the intravenous. Group II: Placebo/Neostigmine (P/N), after 5 minutes of vecuronium perform time, blacebo and at the Ti twitch peak arise 10% control value time, neostigmine (50 fxgr/kg) and atropine sulphate (20 f6gr/kg). I.V. was given. Group III: Neostigmine/Placemo (N/P). After 5 minutes of vecuronium 45perform time neostigmine (50 /xgr/kg) and atropine sulphate (20 /igr/kg) and at the Ti twitch mpeak arise 10% control value time, placebo I.V. was given. Group IV: Neostigmine/Neostigmine (N/N). After 5 minutes of vecuronium perform time and at the Ti twitch peak arise 10% control value time, neostigmine (50 /igr/kg) and atropine sulphate (20 ngr/kg) I.V. was given. The following variables were measured: times from vecuronium administration until Ti recovered to 10 % [t(10)] and 90 % [t(90)] of control, and time until the TOF ratio was equal to 75 % [t(TOF 75)] and recovery index [t(10-90 %)] was calculated. Kruskal Wallis one-way Anova test was used for statistics analysis. At the neuromuscular blockade with vecuronium, before the spontaneous recovery time was made at the neuromuscular antagonism with early and recurrent doses neostigmine, recovery index was same and there was no statistic different between NP and NN groups (p > 0.05). After the spontaneous recovery started when the Ti twitch peak arise to 10% of control value, at the PN groups.