Digital implementation of trigonometric functions via FPGA devices
FPGA cifazları ile trigonometrik fonksiyonların dijital gerçekleştirimi
- Tez No: 496139
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ORHAN GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte dinamik donanım yapılarının tasarlanması gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. FPGA cihazları dinamik donanımlar tasarlanmak için kullanılan ve gittikçe dünyada popülaritesi artan elektronik ünitelerdir. FPGA cihazları günümüzde birçok kablosuz ve uydu iletişim sistemlerinde kullanılmaktadır. Sinüs ve kosinüs gibi trigonometrik fonksiyonlar iletişim sistemlerinin vazgeçilmez unsurlarıdırlar. CORDIC algoritmasının 1956 yılında icadı ile trigonometrik fonksiyonların sayısal elektronik cihazlarındaki gerçekleştirimlerinin önü açılmıştır. Bugün günümüzde kullanılan birçok elektronik cihaz, mesela hesap makinesi, mikrokontroller ve elektronik yongalar CORDIC algoritmasını kullanmaktadır. Bu tez çalışmasında ilk olarak CORDIC algoritmasının MATLAB ortamında gerçekleştirimini yapıyoruz ve algoritmada kullanılan yineleme sayısı ile elde edilen sinüsün veya kosinüsün gerçek değerinden ne kadar sapma gösterdiğini inceliyoruz. Daha sonra ise algoritmayı FPGA ortamında VHDL programlama dili kullanarak gerçekleştiriyoruz. Bunun için XILINX firmasının üretmiş olduğu SPARTAN-3 yonga içeren FPGA platformu kullanıyoruz. Tezin üçüncü çalışmasında sinüs veya kosinüs sinyallerini üretmek için daha basit bir yol takip ediyoruz. Bunun için frekansı 1Hz olan sinüs veya kosinüs sinyallerinin bir periyodunu MATLAB ortamında üretiyoruz. Daha sonra üretilen sayılar arasındaki oranı göz önüne alarak bir tam sayı dizini oluşturuyoruz. Oluşturulan tam sayı dizinini FPGA ortamında taşıyarak VHDL dili ile FPGA cihazının saat darbe sayısı istediğimiz gibi ayarlayarak herhangi bir frekansa sahip olan sinüs veya kosinüs sinyalini üretiyoruz. Kullandığımız bu yöntem CORDIC algoritmasına göre daha basit ve donanım karmaşıklığı çok daha az olmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the technology improves, the importance of dynamic hardware design gains more and more attention in the scientific world. FPGA devices are used for digital circuit design purposes, and recently a significant improvement has been observed in FPGA technology. Many communication systems employed in wireless and satellite systems employ FPGAs. Trigonometric functions, such as sine or cosine, are vital components of communication systems. With the invention of coordinate rotation digital computer, i.e., CORDIC in short, algorithm in 1956, it became possible to generate the trigonometric functions in digital devices, such as calculators, microcontrollers, and electronic chips etc. In this thesis work, we first implement the CORDIC algorithm in MATLAB environment, and analyze the iteration number of the algorithm considering the accuracy of the calculated sine or cosine value. Next, we implement the CORDIC algorithm in FPGA environment using the VHDL programming language. For this purpose, we used the FGPA board involving SPARTAN-3 FPGA chip produced by the XILINX company. Later, we followed an alternative approach for the generation of sine signal. For this purpose, we generated 1Hz sine signal in MATLAB and considering the ratio among sine samples, we generated an integer sequence keeping approximately the same ratio among samples, and using this integer sequence we generated sine signal in FPGA platform and using the D/A converter, we observed the generated sine signal on OSCILLOSCOPE screen. With this alternative approach, it became possible to generate sine signal with any frequency and much less hardware complexity. To generate different sine signals with different frequencies, we divide the clock of the FPGA device by a desired amount and use it while sending the sine samples to the output port.