Designing a contemporary hotel using a heritage interior concept in Cyrene
Cyrene'de miras iç konseptini kullanarak çağdaşlı otelin tasarlanması
- Tez No: 496138
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÇİĞDEM GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İç mekan da dahil olmak üzere mimari özellikleri, yalnızca tasarımcının konseptini değil aynı zamanda arkeoloji, miras ve modern mekanın tarihini de yansıtır. Bu eser, Libya'daki Cyrene kentinin mirası ve arkeolojik bağlamı ile bir otel iç mekanı için çağdaş iç tasarımlar oluşturuyor. Kullanılan temel metod, lobi, yemek odaları ve yatak odaları gibi otel konseptinin farklı alanları için gerçek modeller geliştirmek ve daha sonra müşterilere modeldeki dereceleri orijinallik, basitlik ve diğer kriterler açısından sunmaları isteniyor. Çalışma kullanıcıların değerlendirmeleri açısından olumlu sonuçlar vermiştir, bunlar arkeoloji ve kentin mirasının tasarımla kanıtcan mase olarale değerlendiri lerle özgün bulunmuştur. Ayrıca, çalışmalarının sonunda, daha gelişmiş tasarımlar ve konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması için daha fazla öneri getirdi.
Özet (Çeviri)
The architectural traits, including the interiors, does not only reflect the designer‟s concept, but also the archeological, heritage and modern history of the space. This study establishes contemporary interior designs for a hotel interior with the heritage and archeological contexts of the city of Cyrene in Libya. The main methodology used is developing actual models for the different spaces in the hotel concept including lobby, dining rooms and bed rooms, then customers are asked to provide their assessment on the models in terms of originality, simplicity and other criteria. The research yielded positive results as customers found the designs justified by the archeology and heritage of the city, in addition to finding the design genuine. Moreover, further recommendations were provided at the end of the study for enhanced designs and further explorations on the subject.