Sosyal sermaye öğelerinin bölgesel kalkınmaya etkisi: Mardin İlinde bir inceleme
- Tez No: 496152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın temel tezi, Mardin'deki sosyal sermaye potansiyelinin ne olduğu sorusuna verilecek cevabın, bölgesel kalkınmanın sosyal sermaye temelini oluşturan güven, sosyal normlar ve sosyal ağların temel alındığı yaklaşıma bağlı olarak değişebileceğidir. Amacı ise, sosyal sermaye ile bölgesel kalkınma kavramlarının teorik altyapısını sorgulamak ve aralarındaki nedensellik ilişkisini incelemektir. Çalışmanın temel çıkış noktası; ulus ve bölgelerin kalkınma kapasitesi ve kalkınma kültürü temelinde, toplumdaki genel güven, normlar ve sosyal ağlar düzeyinin etkisinin olup olmadığıdır. Bu nedenle konuyu iyi tahlil edebilmek için sosyal sermaye ve bölgesel kalkınma kavramlarının iyi tanımlanması ve yeterince anlaşılması gerekmektedir. Uluslararası literatürde sosyal sermayeyi belirlemede kullanılan göstergelerden faydalanılarak 5'li Likert ölçeğine göre hazırlanmış anket göstergeleri ile güven endeksi, normlar ve sosyal ağ endeksi oluşturulmuştur. Uygulamanın değerlendirilmesi sonucunda Mardin OSB üyelerinde sosyal sermayenin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanısıra ankette üyelerin yaş, eğitim, faaliyet gösterilen sektör gibi demografik özellikleri hakkında sorular yöneltilerek, sosyal sermaye düzeyi ile demografik özellikler arasındaki ilişki test edilmiştir. Son olarak da OSB üyelerinde sosyal sermayeyi geliştirmeye yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic thesis of this work is that the answer to the question of ''What is the social capital potential in Mardin?'' could depend on the approach on which regional development is based on trust, social norms and social networks, which form the basis of social capital. Its aim is to question the theoretical background of social capital and regional development concepts and to examine the causal relationship between them. The basic starting point of the study is to see its effect on the public trust, norms and networks in society on the basis of development capacity and development culture of nations and regions. For this reason, the concept of social capital and regional development needs to be well defined and understood enough to analyze the subject well. In the international literature, by using the indicators used in determining the social capital, confidence index, norms and network index were established with the questionnaires prepared according to the 5 Likert scale. As a result of the evaluation of the application, social capital of Mardin OSB (Organized Industrial Zone) members was found to be in moderate levels. In addition, the relationship between social capital level and demographic characteristics was tested in the questionnaire by asking questions about the demographic characteristics of the members such as age, education, and activity sector. Finally, some suggestions have been made to improve social capital in OSB members.