Emîr-i Kebîr Seyyid Ali Hemedânî hayatı, eserleri ve görüşleri
Sayyed 'Ali Hamadâni's life and works
  1. Tez No: 496160
  2. Yazar: ABDÜLRAKİP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM ALKIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yeteri kadar tanınmayan büyük ârif, şâir ve mutasavvıf Emîr-i Kebîr Seyyid Ali Hemedânî'nin hayatı ve eserleri incelenmiş, görüşleri değerlendirilmiştir. Kübreviyye Tarîkatının önemli simalarından birisi olan Emîr-i Kebîr Seyyid Ali Hemedânî, 2 Receb 714'te (22 Ekim 1314) Hemedân'da doğar. İlk tahsiline dayısı Seyyid Alâeddin'in yanında başlar. Ondan sonra birçok şeyhe intisap eder. Kemâle ermek ve yeni şeyhlerle görüşmek için seyâhate çıkar. Yirmi yıl süren seyâhati sırasında Türkistan, Mâverâünnehir, Hindistan, Irak, Suriye ve Anadolu'yu dolaşır. Bütün ömrünü İslâm'ı teblîğ etmek ve insanları nefsin tasallutundan kurtarmak için geçiren Hemedânî, çıktığı hac yolculuğu esnasında hastalanır ve (6 Zilhicce 786/19 Ocak 1385) tarihinde Kebrüsvâr'da vefât eder. Uzun yıllar süren seferleri yanında, çoğu dört beş sayfadan müteşekkil risâleler şeklinde yüzü aşkın eser kaleme alır. Eserlerinde daha çok hukûk, din, âile, âdil yönetici, nimete şükür ve sabrın çeşitleri gibi temel konuları işler. Kendine has düşüncelerinin oluşmasında, İmâm Gazzâli, Şeyh Feridüdddin Attâr, İbnü'l-Arabî, Senâî, Necmeddin Kübrâ, Mahmûd Şübesterî, Celaleddîn-i Rumî, Firdevsî, Rudegî, Şeyh Alâuddevle-i Simnânî, Ömer Hayyâm, Sa'd-i Şîrâzî, Hâfız Şîrâzî gibi mutasvvıf ve şairlerin etkisi bulunmaktadır. Hemedânî, bazı noktalarda şeyhlerinden farklı görüşleri savunduğu için daha sonra adına nisbet edilen Hemedânîyye adlı bir tarîkat kolu ortaya çıkar
Özet (Çeviri)
İn this study was examined Amir Kabir Sayyed 'Ali Hamadâni's life and works who is unrecognized in our country and his opinions were evaluated in this work. Amir Kabir Sayyed 'Ali Hamadâni who is the important person of sect of the Kubravi was born in Hemedân in 22 october 1414. He started first education with his uncle Sayyed Alâuddin. After that, he connected many sheikhs. He went on a trip to mature and to meet with new sheikhs. He walked around on Turkestan, Transoxiana, India, Iraq, Syria and Anatolia in his trips continuing twenty years. He got sick during pilgrimage after to spend his life to communicate Islam and to save people from attac of nafs and he was dead in Kûnâr in 19 January 1385. He wrote over a hundred work in the form of booklets that do not exceed four or five pages. He discuss the basic issues as law, religion, family, fair director, thanks for belessing and kind of patience in his work. He was influenced by mutaswvuf and poets in the formation of unique ideas as Imam Ghazali, Sheikh Farid ad-din Attar, Ibn al-Arabi, Nacm ad-din al-Kubrâ and Alâ al-dawla Semnânî. Hamedânî who is one of the leading names of the Kubraviyya defended different views form his sheikh at some point. Therefore a sect named Hamadaniyya appeared later.