İçmesuyu tesislerinde scada sistemlerine sezgisel yaklaşımların uygulanması
Implementation of implicit approaches to scada systems in drinking facilities
- Tez No: 496220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada scada sistemlerinde geçmiş verilerden ve sonuçlarından faydalanılarak RTU (control birim) lerinin gelişen yeni koşullarda giren verilere göre YSA kullanılarak oluşturulan modeler ile yaklaşımlar yapılmış ve doğruya en yakın sonuçların elde edilebileceği araştırılmıştır. Günümüz teknolojisinde uzak nokta iş istasyonlarının izleme ve kontrollerinin tek bir kontrol merkezinden yapılabiliyor olması tüm iş alanlarında önemli bir yer tutmaktadır. Scada sistemlerinin uzak nokta kontrol ve izleme işlerini yapabiliyor olması iş hayatında oldukça kolaylıklar ve yenilikler getirmiştir. Ancak scada sistemlerinin işletme süreçlerinde bazı problemler yaşanabilmekte ve bu problemlerde işletme sürecini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu problemlerden en önemlisi uzak nokta ile kontrol odası ve/veya iki farklı iş istasyonu arasındaki veri haberleşmesinin herhangi bir sebepten dolayı kaybolmasıdır. Bu durumda arızaya müdahale sürecinde yaşanan kayıplar önem arzetmektedir. Veri iletiminin olmadığı zaman diliminde uzak nokta iş istasyonlarındaki akıllı cihazların (RTU) geçmiş verilerden faydalanarak işletme sürecine devam etmesi için ve sorunun çözümü olabileceği düşüncesiyle yapılan çalışmalar ve YSA'da oluşturulan modellemelerde elde edilen sonuçlarda % 94,44 doğruluk oranında başarı sağlanabileceği görülmüştür.YSA modellemelerinde sonucu etki eden en önemli giriş parametreleri belirlenmiş ve bu giriş parametreleri kullanılarak gerçek çalışma koşullarında da bu durumun başarılabileceğinin görülebilmesi için RTU'ya lojik yazılım yapılmıştır. İki istasyon asarındaki veri iletişiminin kesildiği durumlar takip edilmiştir. Alt terfideki RTU'ya üst kademe istasyondan giriş parametre verileri gelmediğinde terfi istasyonundaki RTU'nun eski verileri kullanarak sezgisel yaklaşımlar ile çıkış sinyali ürettiği görülmüştür. Sezgisel yaklaşımlar son yıllarda farklı kullanım ve uygulama alanlarının yanı sıra kontrol teknolojileri özellikle scada teknolojilerinde kullanılmaya yeni yeni başlanmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre enerji sektöründeki scada uygulamalarında özellikle su dağıtım ağlarındaki insansız operasyonel işlemlerde sezgisel yaklaşımların uygulanabileceği ve scada sistemlerinde sezgisel yaklaşımlar ile sonuç elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, historical data and results from the scada systems by utilizing RTU (control unit) entered the data in the new conditions on the coasts emerging ANN is createdusing the mode and used with the approaches made to the nearest results can be obtained. In today's technology workstations from a single control center monitoring and controls. SCADA systems control and monitor operations. Control systems; electrical, electronic and control systems, thermal control systems, hydraulic and pneumatic control systems, audit and control of mechanical control systems and information systems. But you should be aware that the SCADA systems problems. To operate this adversely affect the system's problems. This problem is the most important of the scada control center with work stations and/or the data communication between two different workstation for any reason is breaking. This is the weakest point of the SCADA system. Data transmission in remote point workstation are not intelligent devices (RTU) to continue the process of historical data by taking advantage of enterprise and solution of the problem, studies and the thought YSA that were created in the results obtained in modeling accuracy in 94.44% was seen in success can be achieved. The result is the most important that in ANNS modeling input parameters and actual operating conditions using these input parameters and can be achieved in this situation to be visible to the RTU logic software. Hang the two stations have been pursued in cases where data communication is dropped. Promoted from the bottom to top the RTU input parameter data is inadequate promotion station RTU of data using intuitive approaches with the output signal generated. Intuitive approaches in recent years and use different application areas as well as control technology has been especially used in scada technology new new. In this study, gore to the findings of the energy sector, especially in water distribution networks unmanned scada applications in intuitive approaches can be applied to operational process and scada systems, intuitive approaches can be concluded with the result.