Ağır katmanların akustik performanslarının iyileştirilmesi
Development of heavy layer' s acoustic performance
- Tez No: 496245
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAH İSMAİL KIRBAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında farklı doğal elyaf ve polipropilen karışımlarından oluşan dokunmamış kumaşların dokuları taraklama yöntemiyle oluşturulmuş ve doku bağlanması mekanik bir yöntem olan iğneleme yöntemiyle bağlanmıştır. Ardından kumaş üzerine ekstrüzyon prosesi ile ağır katman polimer katmanı kaplanmıştır. Elde edilen bu numunelerin mekanik, ses yutum ve ses iletim kaybı özellikleri değerlendirilmiş, hedeflenen ürünün ses iletim kaybı performansında iyileştirme sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla; dört farklı doğal elyaf (pamuk, keten, kenevir ve kenaf) / PP elyaf karışımıyla 1600 g/m2 ağırlıkta 4 adet dokunmamış kumaş elde edilmiştir. Bu kumaşlar iğneleme yöntemiyle elde edilmiştir. İğneleme yoğunlukları ve penetrasyonları, her numunede aynı üretim parametrelerinde uygulanmıştır. Söz konusu dokunmamış kumaşlara; gramaj (birim alan kütlesi), kalınlık, güç tutuşurluk, lif karışım oranı tayinleri ve ses yutum katsayısı tespiti gibi testler ilgili standartlara göre uygulanmıştır. İkinci katman olan ağır katman ise ekstrüzyon prosesi ile 6 farklı gramajlarda (1000 g/m2, 2000 g/m2, 3000 g/m2, 4000 g/m2, 5000 g/m2, 6000 g/m2) elde edilmiştir. Söz konusu katman kalsit dolgulu polietilen, modifiye poliolefin ve masterbatch karışımlarından oluşmakta iken ses iletim performansını iyileştirmek amaçlı 1000 g/m2 gramajdaki bu numuneye elastomer de eklenmiştir. Elde edilen bu katmanlara gramaj, kalınlık, güç tutuşurluk, ses yutum katsayısı ve ses iletim kaybı gibi testler ilgili standartlara göre uygulanmıştır. Her iki katmana da uygulanan bu testler neticesinde, en iyi ses yutum katsayısı ve ses iletim kaybına sahip doğal elyaf / PP karışımı üzerine ekstrüzyon ile polimer kaplama yapılmıştır. Elde edilen bu numuneye gramaj, kalınlık, güç tutuşurluk, patlama mukavemeti ve kopma mukavemeti / uzama tayinleri ile ses yutum katsayısı tespiti ve ses iletim kaybı değeri gibi testler ilgili standartlara göre uygulanmış ve bu veriler değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, nonwoven fabrics were produced from different kinds of natural fiber / polypropylene fiber blends. These blends formed by carding process which is a web formation method, and bonded by needle punching process which is a mechanical method of the web bonding. And then heavy layer is coated on the fabric by extrusion process. Mechanical and acoustic performances of these samples were evaluated and it was aimed to improve the transmission loss performance of the targeted product. For this purpose, four nonwoven fabrics were obtained 1600 mass per unit area from different blends of natural fiber (cotton, flax, hemp and kenaf) / polypropylene fiber mixtures. These fabrics were obtained by needle punching. Punch density and penetration settings were made at the same settings for each sample. The performance properties of the fabrics such as mass per unit area, thickness, flammability, fiber ratio determination and sound absorption coefficient were determined according to the related standards. The heavy layer polymer, which is the second layer of the sample, was obtained by extrusion process at 6 different weights (1000 g / m2, 2000 g / m2, 3000 g / m2, 4000 g / m2, 5000 g / m2, 6000 g / m2). This layer is composed of calcite-filled polyethylene, modified polyolefin and masterbatch, while elastomer is added to the sample at 1000 g / m2 weight to improve the sound absorption and transmission loss performances. The performance properties such as mass per unit area, thickness, flammability, sound absorption coefficient and transmission loss were determined according to the related standards. As a result of these tests applied to both layers, the polymer coating was extruded onto the natural fiber / PP fiber mixture with the best sound absorption coefficient. The performance tests such as mass per unit area, thickness, flammability, burst strength and tensile strength / elongation determinations, sound absorption coefficient and transmission loss were applied to this sample according to the standards. And this data has been evaluated.