Thlaspi l. (Brassıcaceae) cinsinin apterygium ledeb., carpoceras dc., syrenopsis (Jaub.&spach) hedge seksiyonlarının bazı taksonlarında sistematik araştırmalar
Systematic studies on some taxa of sect. apterygium ledeb., carpoceras dc., syrenopsis (Jaub.&spach) hedge of thlaspi l. (Brassicaceae) genus
  1. Tez No: 496247
  2. Yazar: ALMILA GEMİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Botanik, Morfoloji, Anatomy, Botany, Morphology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye, Brassicaceae ailesi takson sayısı bakımından en zengin ülkelerden biridir. Bu çalışmada, Thlaspi L. s.l. cinsinin pek çok taksonomik sorunu bulunan ve endemik taksonlar bakımdan zengin olan Apterygium, Carpoceras ve Syrenopsis seksiyonlarının bazı taksonları üzerinde kapsamlı araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan taksonlar, çalışma sınırlarının belirlenmesi adına Thlaspi s.l. olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda yapılan arazi çalışmaları ile Thlaspi s.l. grubundan 7 takson toplanmıştır. Bu taksonların gövde, yaprak ve meyve anatomileri Safranin –Alcian Blue ikili boyaması yapılarak incelenmiştir. Tohum anatomileri için kesitler elde alınmış ve Hematoksilen ile boyanmıştır. Meyve, yaprak ve tohum yüzey mikromorfolojileri Tarama Elektron Mikroskobunda (SEM) incelenmiştir. ITS1 ve ITS2 bölgelerinden DNA analizleri gerçekleştirilmiş ve filogenetik ağaç oluşturulmuştur. Bu çalışmaya dahil edilmiş olan tüm taksonların mikromorfolojik özellikleri ve T. jaubertii ile T. bornmuelleri taksonlarının ITS bölgeleri ilk kez çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, T. jaubertii ve T. bornmuelleri taksonlarının Noccaea cinsine dahil edilmelerini desteklemektedir ve T. bornmuelleri taksonunun Cochlearia venusta taksonunun sinonimi olmadığını ve N. crassum taksonunun N. sintenisii taksonunun bir alttürü olarak değerlendirilmemesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the richest countries with regard to Brassicaceae taxa. The aim of this study is to make comprehensive studies on some taxa in Sections Apterygium, Carpoceras and Syrenopsis of Thlaspi L. s.l. which have many taxonomical problems, and are rich in terms of endemic taxa. The taxa used in this study were taken as Thlaspi s.l. in order to define the study borders. 7 taxa were collected from field belonging to Thlaspi s.l.. Stem, leaf and fruit anatomical features of these taxa were examined with Safranin-Alcian Blue double stain. For the seed anatomy the sections were made free hand and stained with Hematoxylene. Fruit, Leaf, and Seed micromorphology were examined using Scanning Electron Microscope (SEM). DNA analyses performed from ITS1 and ITS2 and a phylogenetic tree were conducted. The surface micromorphologies of all the taxa in this study, and the ITS regions of T. jaubertii and T. bornmuelleri taxa are studied for the first time. The results of this study supports the integration of T. jaubertii and T. bornmuelleri taxa to Noccaea genus; and shows that T. bornmuelleri should not be considered as a synonim of Cochlearia venusta, and that N. crassum should not be treated as a subspecies of N. sintenisii.