Anadolu Üniversitesi Esse Herbaryumu'ndaki Brassicaceae Burnett familyasının revizyonu
  1. Tez No: 743236
  2. Yazar: BİLAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAM ERÖZ POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Brassicaceae Burnett (Sin.: Cruciferae) familyası tüm dünyada, özellikle Tacikistan ve Türkiye merkez olmak üzere kuzey ılıman ve genellikle kuru yerlerde yayılış gösterir. Farklı koşullarına adapte olmuş familya üyelerinin kendilerine has keskin tat ve kokuları içerdikleri glikosinolatlardan kaynaklanır. Ayrıca folik asit, fenolik bileşikler, karotenoitler, selenyum ve C vitamini içerirler. Kök, taze gövde, yaprak, çiçekli gövde ve tohumları halk arasında ağrı kesici, ateş düşürücü, temizleyici, laksatif, diüretik, febrifuj, yara iyileştirici, tonik, iştah artırıcı gibi tıbbi amaçlar ve sebze olarak kullanılır. Belirtilen özellikleri nedeni ile önemli bir familya olarak bu çalışmada Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ESSE Herbaryumu'nda 1975-2019 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları ile toplanmış Brassicaceae Burnett. familyası örneklerinin revizyonu gerçekleştirilmiştir. Familyaya ait 557 herbaryum örneği incelenmiş ve 57 cins 238 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Sadece familya seviyesinde kaydı yapılmış 230 herbaryum örneğinin, cins/tür/tür altı seviyesinde tayinleri yapılmıştır. 20 herbaryum örneğinin farklı familyaya ait örnekler olduğu görülmüştür. En çok tür ile temsil edilen cisnler sırası ile Alyssum L. (29 tür), Isatis L. (18 tür), Aethionema R.BR. (15 tür), Erysimum L. (12 tür), Hesperis L. (11 tür), Thlaspi L. (10 tür) ve Sisymbrium L.(7 tür) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Brassicaceae Burnett (Syn.: Cruciferae) family distribute worldwide, especially in Tajikistan and Turkey, in northern temperate and generally dry places. The distinctive taste and odor of family members adapted to their different conditions is due to the glucosinolates they contain. They also contain folic acid, phenolic compounds, carotenoids, selenium and vitamin C. Roots, fresh stems, flowering stems, leaves, and seeds are popularly used for medicinal purposes such as pain reliever, antipyretic, cleaner, laxative, diuretic, febrifuge, wound healing, tonic, appetite stimulant, and as vegetable. In this study, the revision of the Brassicaceae Burnett family samples collected by excursions between 1975-2019 at Anadolu University Faculty of Pharmacy ESSE Herbarium was carried out. 557 herbarium specimens belonging to the family were examined and 57 genera, 238 species, and subspecies were determined. 230 of them registered only at the family level were determined at the genus/species/subspecies level. 20 of them observed belonging to different families. The genera represented by the most species are Alyssum L. (29 species), Isatis L. (18 species), Aethionema R.BR. (15 species), Erysimum L. (12 species), Hesperis L. (11 species), Thlaspi L. (10 species) and Sisymbrium L. (7 species).