Detectıon of some neurologıcal dısorders vıa synchronızatıon analysıs of electrophysıologıcal sıgnals
Elektrofi̇zyoloji̇k si̇nyalleri̇n senkroni̇zasyon anali̇zi̇ i̇le bazi nöroloji̇k bozukluklarin tespi̇ti̇
  1. Tez No: 496254
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÖZÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, Obsesif Kompulsif Bozuklukların (OKB) beyin yapıları, ağları ve fonksiyonel bağlılık üzerindeki etkileri incelenmiştir. 37 adet ilaç tedavisi görmemiş OKB hastaları ve 27 adet sağlıklı gönüllüden kaydedilen EEG datalarına ait senkronizasyon gücü, Global Alan Senkronizasyonu (GAS) yöntemi ve Bölütlerarası Faz Kümeleme (BAFK) yöntemi ile hesaplanmıştır. GAS yöntemi, bütün kanallar arasındaki senkronizasyon değerini hesaplarken, BAFK yöntemi, her bir kanal için kısa zamansal parçalara bölünmüş data bölütleri arasındaki bu değeri hesaplayabilmek için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Obsessive-Compulsive Disorders' (OCD) effects on brain structures, networks and functional connectivity, were examined. Synchronization power of EEG data were recorded from 37 drug naïve OCD patients and 27 healthy volunteers, were computed by Global Field Synchronization (GFS) method and Intertrial Phase Clustering (ITPC) method. GFS method computes the synchronization value between all channels and ITPC method calculates the value between data epochs that were created as shorter temporal parts for each channel.