New usability measurement framework: multidimensional approach on product evaluation
Yeni bir kullanılabilirlik modeli: ürün değerlendirmede çok boyutlu yaklaşım
- Tez No: 496255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA HATİCE SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada akıllı telefon kullanıcılarının beklenti ve isteklerini göz önünde bulundurarak ve literatürde yer alan önceki ölçüm modellerine ait kullanılabilirlik kriterleri ile sentezleyerek Akıllı Telefonlar için Kapsamlı Kullanılabilirlik Modeli adlı yeni bir ölçüm modeli geliştirilmiştir. Güvenilirlik ve validasyon testleri 1068 akıllı telefon kullanıcısından toplanan veriler ile Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular ve sonuçlar stratejik bilgiler üreterek kullanıcıların kritik kullanılabilirlik kriterlerini anlamasını sağlarken yöneticilere ve karar vericilere de kullanıcılar için öncelikli alanları belirlemesine katkı sağlamıştır. Ayrıca, önerilen modelin tahmin sonuçları, kullanılabilirlik araştırması için teorik olarak test edilen ilişkileri içeren önemli bilgiler sağlar. Geliştirilen bu model, akıllı telefonların kullanılabilirliği alanında ki tüm kritik noktaları bir araya getirerek bütünsel bir yaklaşım ile tasarım, müşteri odaklılık, kalite, inovasyon, kullanıcı algısı ve son olarak kullanılabilirlik arasında ki ilişkileri inceleyen genel bir modeldir.
Özet (Çeviri)
Taking into consideration needs and expectation of smart phone users and also integrating significant usability measurement models from previous studies, brand-new and distinguished usability measurement model named as Comprehensive Usability Model for Smart Phones (CUMSP) is revealed. The conduction of survey to 1068 smart phone users provided data to accomplish reliability and validity analyses of introduced model with utilizing structural equation modeling (SEM). Critical and beneficial guidance is proposed for users to realize important aspects of products with respect to usability by results of CUMSP and for decision makers to distinguish user preferences relied on usability of smart phones. In addition, as a contribution to usability research, estimation results bring significant perspectives including tested relationships with theoretical considerations. This provided model has an universal basics which collects all strategic and valuable aspects of measurement criteria for smart phone usability such as design, customer focus, quality, innovation, user perception and product usability in a holistic approach with respect to theoretical and practical concerns.