Gebelerin kişilik özellikleri ve kaygı düzeyleri ile doğum korkuları arasındaki ilişki
Personali̇ty trai̇ts of pregnants and the level of thei̇r anxi̇ety have a relati̇on wi̇th the fear of chi̇ldbi̇rth
  1. Tez No: 496270
  2. Yazar: EDA DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KIZILIRMAK, DOÇ. DR. SALİME MUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma gebelerin kişilik özellikleri ve kaygı düzeylerinin doğum korkusuyla ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. İlişki arayıcı ve tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırma Kayseri il merkezinde Eğitim Araştırma Hastanesi'ne bağlı Kadın Doğum Kliniğinde Ocak 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan 853 gebe ile yürütülmüştür. Çalışmada veriler Gebe Tanıtım Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği( W-DEQ) A Versiyonu, Eysenck Kişilik Anketi-Gözden Geçirilmiş /Kısaltılmış (EKA-GGK) Ölçeği, Durumluluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Shapiro-Wilk, Krulskal Wallis, Many Whitney U, ve Spearman korelasyon, Dunn Bonferroni ve Ki kare testi kullanılmıştır. Gebelerin W-DEQ puan ortalaması 60.97±26.47 durumluluk anksiyete puan ortalaması 45.94±5.51, süreklilik anksiyete puan ortalaması 46.32±5.35, eysenck kişilik anketi alt grupları (nörositizm, dışadönüklük, psikositizm, yalan) puan ortalaması sırasıyla 2.93±1.78, 3.75±2.12, 1.04±1.15, 4.41±0.93'tür. Gebelerin %41.1'inin orta düzeyde, %19.1'inin şiddetli düzeyde, %19.6'sının klinik düzeyde doğum korkusu yaşadığı saptanmıştır. Gebelerin nörötizim puan ortancası W-DEQ puan düzeyi hafif düzeyde olan gebelerde 2.00 iken klinik düzeyde olan gebelerde 4.00 (p0.05), yalan puan ortancası W-DEQ puan düzeyi hafif, orta ve şiddetli düzeyde olan gebelerde 5.00, klinik düzeyde olan gebelerde 4.00 olarak tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This survey has been performed to determine that the personality traits of pregnants and the level of their anxiety have a relation with the fear of childbirth. This survey, conducted in order to describe this relationship ,has been carried out with 853 pregnant women who have been suitable for the criteria of the study in the gynecology clinic of Kayseri Education Research Hospital in the center of Kayseri between January 2016 and February 2017. In this study, the data has been collected by being used pregnancy promation form Wijma Delivery Expectancy/Experience Scale (W-DEQ) A versiyon, Eysenck Personalty Questionnaire Revised/Abbreviated Form (Epor A) and State Trait Anxiety İnventory. Shapiro-Wilk, Krulskal Wallis, Many Whitney U, and Spearman Correlation, Dunn Bonferroni and Chi Square test have been used in the statistical assessment of the data. The average of W-DEQ score of pregnants was 60.97±26.47, the avarage of anxiety score was, the anxiety score of state anxiety score was 45.94±5.51, the avarage score of the sub-group of Eysenck Personality Inventory (neuroticism, extroversion, psychocytosis, lie) was respectively 2.93±1.78, 3.75±2.12, 1.04±1.15, 4.41±0.93. It has been found that 41.1% of pregnants moderately, 19.1% of them severely and 19.6% of them clinically experienced the fear of childbirth. It was determined that the pregnants whose median of neurotisizm score in the W-DEQ subscale was 2.00 , 4.00 (p0.001) in the W-DEQ score at the clinic level, the avarage of psychoticism score in W-DEQ subscale was 1.00 in mild, severe and clinically level fear of childbirth, 0.00 (p>0.05), mean psychoticism score W-DEQ subscale was 1.00 in mild, moderate and severe pregnancies was 0.00 (p>0.05), the median lie W-DEQ subscale was 5.00 for mild, moderate and severe fear of childbirth, 4.00 for clinically level fear of childbirth.