Azo bileşikleri ile karışık ligantlı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of mixed ligands transition metal complexes with azo compounds
- Tez No: 496269
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KARİPCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, heterohalkalı azo boyar ligandları [(4-(2-piridilazo)rezorsinol (PAR) ve 4-(2-tiyazolilazo)rezorsinol (TAR)] ve 1,10-fenantrolin (phen) ya da 2,2'-bipiridin (bpy) gibi ikidişli bazlar kullanılarak yeni mangan(II), kobalt(II), nikel(II), bakır(II) ve çinko(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin yapıları FT-IR spektrumları, termal analiz (TG/DTA), elementel analiz, iletkenlik ve manyetik susseptibilite ölçümleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Molar iletkenlik verileri komplekslerin elektrolitik olup olmadığını göstermiştir. Komplekslerin termal bozunmaları çalışılmıştır. Spektral ve analitik veriler azo ligadlarının üç dişli şelatlaştırıcı ligand olarak davrandığını göstermiş ve tüm metal iyonlarının koordinasyon sayısının altı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a new manganese(II), cobalt(II), nickel(II), copper(II) and zinc(II) complexes with heterocyclic azo dye ligands [(4-(2-pyridylazo)resorcinol (PAR) and 4-(2-thiazolylazo)recorsinol (TAR)] and bidendate bases such as 1,10-phenanthroline (phen) and 2,2'-bipyridine (bpy) have been prepared. The structures of the synthesized complexes were characterized by using FT-IR spectra, thermal analysis (TG/DTA), elemental analysis, conductivity and magnetic susceptibility measurements. The molar conductivity data show that the complexes are electrolyts or non-electrolyts. The thermal decomposition for complexes was studied. The spectral and analytical data revealed that azo ligands behave as a tridentate chelating agent and coordination number of all metal ions were found to be six.