Plastik enjeksiyon kalıpçılığında çarpılma ve klimatik koşullarda mekanik deformasyon önleme
Reventing mechanical deformation in plastic molding on climatic conditions
  1. Tez No: 496327
  2. Yazar: ALİ ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GERDEMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Plastik parçaların kalıplanması sürecinde yolluk sisteminin ve soğutma sisteminin parça üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu çalışmada çarpılma beklentisi yüksek olan bir plastik parçanın kalıplanması aşamasında iki farklı kalıbın analiz edilmesi, sıcak yolluk sisteminde ve soğutma kanallarında revizyon yapılması, bu revizyonlar sonrasında da enjeksiyonu yapılan parçaların hem ölçüsel olarak kontrollerinin yapılması hem de farklı klimatik koşullardaki davranışlarının incelenmesine yer verilmiştir. Çalışma içerisinde enjeksiyon prosesinde plastik hammaddenin çekme, çarpılma ve birleşim izlerinin nasıl davranış gösterebileceği konusunda da bilgiler paylaşılarak bu bilgilerinde kalıpların nasıl daha optimum bir seviyeye getirilerek parça kalitesinin artırılabileceği konusunda bilgi paylaşımları yapılmıştır. Yapılan çalışma sonrasında farklı termal koşullara maruz kalan parçalarda meydana gelebilen gelen kırılma probleminin nasıl ortadan kaldırıldığı, yapılan iyileştirme revziyonları ile parça kalitesinin ölçüsel olarak yüzde yetmiş beş oranında iyileştirilebileği sonuçları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effect of the gate design and cooling system on the plastic part examined in the molding process of plastic parts. In this study, the plastic part with high expected warpage, analized on two different mold that revised of the hot runner and cooling system, with the different climatic conditions. General information about the injection process is shared. As well as detailed information on traces of shinkringage, warpage and weld lines. With this information, how the quality of the parts can be increased by bringing the molds to more optimum level is answered. Also seen that in the parts exposed to different thermal conditions, the resulting fracture problem is eleminated, the part dimensional quality improved by seventy five per cent after the improvements.