Information requirements for an occupant focused building performance evaluation system
Kullanıcı odaklı bina performans değerlendirme sistemi için gereken bilgiler
  1. Tez No: 496377
  2. Yazar: DENİZ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüz inşaat sektöründe bina performansı çok önemli bir kıstas haline gelmiş bulunmaktadır. Yeni yapılan binalarda tasarım ve yapım aşamalarında mimarlar, mühendisler ve diğer yetkililer dikkatlerini bina performansına vermektedirler. Yeni binalarda enerji verimliliği konusuna bir yönelme olurken diğer tarafta yüksek enerji harcamalarıyla düşük performans gösteren eski binalar inşaat sektörünün gerçeklerinden birisidir. Yakın gelecekte var olacak binaların büyük bir kısmının günümüzde hali hazırda var olan binalar olduğunu düşünürsek ve bunların arasında ofis binalarının enerji ihtiyacının diğer alanlara kıyasla daha fazla olduğu ve hızla arttığı göz önüne alındığında, ofis binalarında yapılacak olan her türlü bina yenilemesi/iyileştirmesi enerji verimliliği konusuna katkı sağlayacaktır. İyileştirme kararı verilmesinde rol oynayan bilgi kaynakları genellikle binaların kaynak harcamaları, alıcı cihazlardan elde edilen veriler ve bina kullanıcılarından alınan geribildirimlerden oluşmaktadır. Kullanıcılardan topladığı geribildirimle binaların performansını ortaya koyarak tadilat/iyileştirme kararları alınmasında yardımcı olan kullanım sonrası bina performans değerlendirme sistemleri bulunmaktadır. Var olan kullanım sonrası bina performans değerlendirme sistemleri incelendiğinde, kullanıcı geribildirimi parametrelerinin detaylı olmadığı ve bu sebeple sistemin çok yüzeysel analiz yaptığı ve bilgi verdiği; kullanıcı geribildirimlerinin lokasyon bazlı toplanmaması sebebiyle bazı şikâyet sebeplerinde yer bilgisinin bulunamadığı; yeterli analiz yapılmadığı ve bu analiz sonuçların bina yöneticilerine sunulma şeklinin yeterli miktarda görselleştirilmediği; sensor verilerinin entegrasyonunun göreceli olarak mevcut bulunduğu tespit edilmiştir. Tüm bunlar göz önüne alınarak, lokasyon bazlı kullanıcı geribildirimlerinin sensör verileriyle birlikte binanın Yapı Bilgi Modellemesi (BIM)'ne entegre şekilde çalışan bir kullanım sonrası bina performans değerlendirme sistemi yaklaşımı geliştirilmiştir. Ortaya konan bu sistemde, iç mekan yer tespit teknolojilerinin, kullanıcı memnuniyet parametreleri ve şikayet sebeplerinin, kullanıcıdan toplanması gereken fakat her şikayet sebebi için değişen bilgi türlerinin belirlenmesine ihtiyaç vardır. Bu tez kapsamında, yukarıda bahsedilen konular araştırılmış ve önerilen kullanım sonrası bina performans değerlendirme sisteminin geliştirilebilmesi için gerekli olan bu bilgiler toplanmıştır. Öncelikle, literatür çalışması kısmında, konunun daha iyi anlaşılması ve yapılan önceki çalışmaların bir araya getirilmesi amacıyla bina yönetimi, bina performans değerlendirmesi ve kullanım sonrası bina performans değerlendirmesi; konum bazlı kullanıcı şikayetlerinin en az çaba ile en hızlı ve doğru şekilde bildirilebilmesini olanaklı kılmak için de olası iç mekan yer tespiti teknolojileri araştırılmıştır. Alan çalışması olarak, bir kullanım sonrası bina performans değerlendirme sisteminde bulunması gereken kullanıcı geribildirim/şikâyet türleri ile kullanıcılardan toplanması gereken bilgilerin tespiti amacıyla bina kullanıcılarıyla görüşmeler yapılmıştır ve kullanıcı durum senaryoları elde edilmiştir. Literatürdeki şikâyet sebepleri göz önüne alınarak, kullanıcılarla yapılan görüşmelerin ışığında şikâyet sebepleri tablosu derlenmiş ve durum senaryolarından kullanıcılardan toplanması gereken çeşitli bilgi türleri elde edilmiştir. Her bir geribildirim/şikâyette kullanıcıların bildirmesi gereken bilgi türü değiştiğinden, hangi şikâyet için hangi bilgilerin gerekli olduğunun tespiti amacıyla her şikâyet parametresinin yer aldığı kullanıcı geribildirim/şikâyetleri-gerekli bilgiler matrisleri oluşturulmuştur. Tablolar açıklamalarıyla birlikte verilmiştir. Ortaya çıkan kullanıcı geribildirim/şikâyetleri-gerekli bilgiler tabloları, daha doğru sonuçlara ulaşmak adına bina yöneticileriyle yapılan görüşmelerle valide edilmiştir. Bina yöneticilerinden hem şikâyet sebepleri hem de gerekli bilgiler tabloları için ayrı ayrı sözel ve puan bazlı değerlendirmeler alınmıştır. Önce bina yöneticilerinin görüşleri ve yorumları analiz edilmiş, sonra yapılan analizler doğrultusunda, tablolar revize edilmiş ve son halini almıştır. Tabloların son hali, tez kapsamında yorumlanıp açıklanmıştır. Son olarak, elde edilen tüm veriler ışığında önerilen kullanım sonrası bina performans değerlendirme sistemi yaklaşımının sistem mimarisi bir vizyon diyagramı üzerinden özellikleriyle birlikte açıklanmıştır. Sonuç olarak, bu tezde bir araya getirilen bilgiler ileriki çalışmalarda, konum bazlı kullanıcı geri bildirim/şikâyeti ve sensör verisi içeren; görselliği ve çeşitli özellikleri sayesinde bina yöneticilerinin bina yenilemesi/iyileştirmesi için daha kolay ve doğru karar almalarını olanaklı kılan Yapı Bilgi Modellemesi ile entegre bir kullanım sonrası bina performans değerlendirme sistemi geliştirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Today's construction sector, building performance became an important criterion. Lately, in the design and construction of new buildings, architects, engineers and other authorities focus on building performance. There is an orientation towards energy efficiency in newly constructed facilities. On the other hand, the underperformer old structures due to high energy consumption are a known fact. Considering the fact that, a major part of the buildings which will be existing in the near future will be composed of the buildings which are already constructed today and among them office buildings are well-known with their high energy consumption and tendency to consume, any kind of retrofit action taken in office buildings will have an impact in respect to energy efficiency. The contributory and decisive data sources in term of retrofit decisions are comprised of expenditures of energy sources, data from the sensing devices and occupant feedbacks. There exist post occupancy evaluations (POE) which guide the decision makers about possible retrofit actions by showing the performance of the building dependent on the feedbacks collected by the building users. When the current post occupancy evaluations are analyzed, it is seen that the occupant satisfaction measurement parameters are not detailed enough so that the analysis remain at a superficial level; since the occupant feedback is not location based during further analysis of facility managers some of the location information is lost or not found; the level of analysis and the visualization of analysis results are not sufficient; integration of sensing devices to POE tools are relatively more common. Bearing in mind all the deficiencies stated above, an idea of occupant based post occupancy evaluation tool integrated with Building information Modelling (BIM) which has the location based occupant feedback and sensing device data is proposed. For the development of the suggested system, indoor localization technologies, occupant satisfaction parameters and complaints, information requirements which change dependent on the complaint type must be investigated and determined. In the scope of this master thesis, above-mentioned topics are searched and the information required for the development of the proposed occupant based post occupancy evaluation tool are gathered. First of all, in the literature review part of the master thesis, in order to gather previous works together and to have a better understanding of the topics, facility management, building performance evaluation and post occupancy evaluation; and in order to collect the location based occupant feedback with minimum effort and maximum precision indoor positioning technologies are searched. Secondly, as part of the field works, in order to determine occupant feedback/complaints and information that should be collected from occupants (required information)which must be present in the proposed building performance evaluation system, interviews with office users are done and use cases are created. Considering the complaints in the literature, in the light of office user interviews occupant complaints are compiled, and various information requirements are retrieved from the use cases. Because of the fact that the information which should be provided by the occupant changes depending on the complaint type, in order to determine which information requirements are needed for different complaints, occupant feedback/complaint vs. information requirements matrices are formed and filled in. The tables are given with the related explanations. Moreover, in order to create correct tables, occupant feedback/complaints vs. information requirements tables are validated by facility managers during the interviews. The oral and score based evaluations about the tables are gathered from the facility managers for both occupant feedback/complaints and information requirements. After the analysis of the facility manager interview results, tables are revised and taken its final form. The final versions of the tables are given with explanations. Lastly, in the light of all the information gathered the system architecture of the proposed building evaluation system is explained with its features on a vision diagram. In conclusion, the information researched and gathered in this master thesis, can be used for the development of future occupant focused building evaluation systems which has location-based occupant feedback, sensors data integrated within a BIM model and lastly coherent visual preface and various features which makes it easier and more efficient for the decision makers to take retrofit actions.