Ortak görev mühendisliği
Total building commisioning
- Tez No: 105827
- Danışmanlar: DR. KIRHAN DADAŞBİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET 'Ortak Görev Mühendisliği ', binaya uygulanan sistemlerinin, tasarım kriterleri ve kullanıcı ihtiyaçları ile tam uyumlu entegrasyonu için yürütülen sistematik işlemlerdir. Bu işlemler, tasarım kriterlerinin dokümantasyonu ile tasarım safhasında başlar, işletme & bakım prosedürlerinin hazırlanması ve işletme personeli eğitiminin yapılması ile inşaat ve işletme safhalarında da devam eder. 'Ortak Görev Mühendisliği ' Türk İnşaat sektörü için çok yeni bir yaklaşım olması sebebi ile sistemin getirdiği kazançlar ve uygulanması hakkında bilgiler yeterli düzeyde bilinmemektedir. Tezin amacı bu probleme dönük araştırmalar yapmak suretiyle sistemin proje verileri ile nasıl birleştirileceğini bir model olarak ortaya koymak, ayrıca toplam inşaat maliyeti, toplam inşaat süresi, binaya uygulanan sistemlerinin performansı ve yıllık işletme giderlerine etkisinin projeksiyonunu yapmaktır. Binada tüm sistemlerin birbirleri ile entegre çalışmaları sebebi ile bir bileşendeki eksiklik, bileşenler arasında performans düşmesine sebep olabilir. Bu eksikliklerin giderilmesi / sistemin uygulanması farklı kazançlar sağlar: 1. İnşaat safhasında başarılı kalite güvence yönetimi, 2. İleri düzeyde kullanıcı konforu ve bina verimliliği, 3. Gelişmiş çevre şartlan ve enerji tasarrufu, 4. İleri düzeyde sistem ve ekipman entegrasyonu, 5. Yüksek performansta bina işletim ve bakımı, Son çalışmalar göstermektedir ki mühendislik işlerinin koordinasyonlu yürütüldüğü binaların yıllık işletme ve bakım giderleri, mühendislik işlerinin koordinasyonlu yürütülmediği binalara oranla ortalama 8 - 20 % daha düşük olmaktadır. Bu koordinasyon işi için, toplam inşaat maliyetinin 0.5 - 1.5 % tutarında bir defa yapılacak ilk yatırım, binanın ömrü süresince işletme ve bakım giderlerinin daha düşük olmasını sağlayacaktır. Tez de yer alan dokümanlar Ortak Görev Mühendisliği işlemlerini belirlemek ve projede hem tasarım hem de inşaat safhalarında uygulamak için gerekli içerik, plan, form ve formatları sağlar. Dokümanlar Portland Enerji Şirketi, USA tarafından, çoğunlukla Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Birliği 1996 yılı çalışmaları üzerine, önemli ayrıntı, açıklama ve yorumlar eklenerek hazırlanmıştır. Bu alandaki geçmiş çalışmalar büyük oranda yurdışı merkezli olmuştur. Bu bilgilere ulaşmak amacı ile tez kapsamında ilgili tüm web siteleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda görülmüştür ki yurtdışında bu alanda çalışma yapan birçok kuruluş vardır; aynca Amerika'da bina sahiplerine geri dönüşümlü ve verimli enerji kullanımı ile giderlerin azaltıldığı bina geliştime programlan konusunda destek verildiği bir hükümet politikası şeklinde uygulandığı görülmüştür. Türkiye örneğinde hükümet politikası olarak veya özel sektör teşebbüsü olarak bu nitelikte bir uygulamaya rastlanmamıştır. Entegre değil, tekil sistemler daha fazla öne çıkmıştır. Bu değerlendirmeler ışığında tez beş ana bölümde şekillenmiştir : 1. GİRİŞ : Bu bölümde tezde ele alınan problem, probleme dönük literatür araştırması, bu alanda geçmiş dönemde Türkiye'de ve yurdışında yapılmış çalışmalar, tezin kapsam, sınırlama ve amaçlan, tezde yeralan temel terimlere ilişkin kısaltma ve tanımlar yeralmıştır.. 2. KAVRAMSAL ANALİZ VE TANIMLAR : Bu bölümde tezde sunulan 'ortak görev mühendisliği' modeli açıklanmıştır. Dört alt bölümdn oluşmaktadır :. 1. Bölüm : Ortak Görev Mühendisliği hizmetleri ile ilgili şartnamelerin y eraldığı ayrıca işin ihaleye arz edileceği dokümanları da içeren bölümdür.. 2.Bölüm : Ortak Görev Mühendisliği işlerinin tasarım aşaması için ayrıntılı planın hazırlandığı tasarım esas ve kriterlerinin belirlendiği bölümdür.. 3. Bölüm : Ortak Görev Mühendisliği hizmetlerini kapsayıcı sözleşmeler, prosedürler ve ayrıntılı görev tanımlarının yeraldığı Şartnameler Bölümü, Fonksiyon Öncesi Kontrol Listelerinin yeraldığı bölüm ve Fonksiyonel Test Prosedürlerinin yeraldığı bölüm olrak üç alt bölümü vardır.. 4.Bölüm : Ortak Görev Mühendisliği işlerinin inşaat safhası için ayrıntılı planın hazırlandığı ve 19 temsili formun yeraldığı bölümdür. 3. ARAŞTIRMA YÖNTEMİ : Tezde sunulan model çalışmanın yaklaşımlarının bazı yurtdışı ve yerel vakalar üzerinde araştırıldığı bölümdür. Ayrıca yutdışı vakalnn nasıl temin edildiği, yerel vakalarda uygulana anket soruların nasıl hazırlandığı, vaka yapılan kurulşların hangi kriterlerle tesbit edildiği ve görüşmenin nasıl yapıldığı açıklanmıştır. 4. BULGULAR : Bu bölümde ise yurtdışı ve Türkiye vakalarından elde edilen bulgulara yer verilmiştir. 5. SONUÇ : Sonuç bölümü de vakalarda elde edilen bulgular yorumlanmış, tezde ele alınan probleme ilişkin çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Commissioning. Commissioning (Cx) is a systematic process of ensuring that building systems perform interactively according to the design intent and the owner's operational needs. This is achieved beginning in the design phase by documenting the design intent and continuing through construction, acceptance, and the warranty period with actual verification of performance, operation and maintenance (O&M) documentation verification and the training of operating personnel. Building commisioning systems were so new for the construction sector in Turkey. Information about the benefits and how to apply to the projects were not known at an adequate level. The aim of this thesis was to research this problem and indicate : how building commisioning might be incorporated into projects and what could be its affect to total construction cost, total completion time of construction, performance of building systems and to annual cost of operation. Because of all building systems are integrated, a defiency in one component can result in sub-optimal operation and performance among components. Remedying these deficiensies or commisioning these systems can result in a variety of benefits including :. Experiencing successful QA during construction by incorporating the detailed enforceable specifications.. Improved occupant comfort and building productivity,. Energy savings and improved environmental conditions,. Improved system and equipment function,. Improved building operation and maintenance by using the systematic commissioning procedures., And recent studies on this field indicate that on average the operating costs of a commisioned building range from 8-20 percent below that of a non-commisioned building. The one-time investment in commisioning for a building ( ranging from 0.5 - 1.5 percent of construction ) can result in reduced operating costs over the life of the building. The works in the area of research were widely at abroad. In order to reach to commisioning information all related web sites were searched. After this search it was seen that there were many associations at abroad working on this subject and at USA it was being implemented as a government policy which helps schools and other building operators create local partnerships to plan and implement cost-saving building improvements using energy efficiency and renewable energy. In Turkey, there couldn't seen any work of the same kind either a government policy or of private sector. The works were all focused over individual mangement systems. Consisting of these evaluations the research was framed in five separate sections : 1. INTRODUCTION 2. BASIC CONCEPTS AND DEFÎNİTİONS 3. RESEARCH METHODOLOGY 4. RESULTS AND FINDINGS 5. CONCLUSION1. INTRODUCTION : This section presents a comprehensive information about the thesis by detailing the statement, literature research, previous works, scope & limitations, objectives, abbrevations and definitions of the research. 2. BASIC CONCEPTS AND DEFİNİTİONS : This section details The Model Commisioning Plan and Guide Specifications which were researched in order to provide those who are ready to incorporate commissioning into their projects, content, format and forms for specifying and executing the commissioning process. The document was designated as four parts :. Part I. Commissioning Requirements- Design Phase Commissioning requirements of the design team, including a full solicitation for commissioning services using either a negotiated or fixed-fee basis.. Part II. Model Commissioning Plan- Design Phase Detailed commissioning plan for commissioning during design, including design intent and basis of design format.. Part III. Commissioning Guide Specifications Comprehensive guide specifications by specification section, covering protocols, procedures, and responsibilities of all parties. This part includes testing requirements, prefunctional checklists and sample functional test procedures.. Part IV. Model Commissioning PlanConstruction Phase Modular commissioning plan with 19 representative forms to facilitate the commissioning process 3. RESEARCH METHODOLOGY : Commisioning aspects were resarched on some case studies. In this section the case studies over the area of research problem were detailed : How the the case stories at abroad were obtained, how the questions of the inquiry and the dealer associations of the cases in Turkey were specified and how the dealers of the specified associations were inquired. 4. RESULTS AND FINDINGS : In this section the results and findings from the cases both at abroad and in Turkey were indicated detailly. 5. CONCLUSION : In this section the findings were interpretated and resolution proposals to the research problem were brought up.