Deneysel baziler arter iskemisinde nimodipinin etkileri
  1. Tez No: 49647
  2. Yazar: MEHMET DUMLU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma bilateral kommon karotis arter ligasyonundan sonra baziler arterde oluşan değişiklikleri ve kalsiyum kanal blokajının bu eylem üzerindeki etkilerini araştırmak için yapıldı. Çalışmada 3-3,5 kg ağırlıklarında 110 melez erkek tavşan kullanıldı. Denekler, önce kontrol ve çalışma grubu olarak iki ana gruba ; bunlar da zamanla oluşabilecek değişiklikleri gözleyebilmek için 1., 5. gün ve 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 ve 16 haftalık 5'er elemanlı gruplara bölündüler. Ketamin HCL ile genel anestezileri sağlanan denekler monitorize edildikten sonra BCCAL'u uygulandı. Çalışma grubuna en fazla 14 gün süreyle nimodipin (0,01 mg /kg/İV/30 dk), kontrol grubuna ise aynı şekilde serum fizyolojik verildi. Deney süresince tüm gruplar klinik müşahadeye alındı. Deneklerin baziler arterleri morfolojik, radyolojik ve histopatolojik yönden incelendi. Çalışmanın mortalite oranı %14.3 idi. Ölenlerin yerine yenileri kondu. BCCAL'u, kraniyoserebral kan akımında ciddi azalmalara yol açarak çeşitli klinik tablolara neden olmaktaydı. Morfolojik olarak kraniyal, serebral ve servikal arterlerde aktif reorganizasyon, neovaskülarizasyon, kollateral sirkülasyon ve trofik değişikliklerle birlikte ters akım mekanizmalarının ortaya çıkmasına yol açmaktaydı Çalışmada, makroskobik olarak BA'de daha belirgin olmak üzere kollateral damarlarda da çap ve boy artışı oldu ve 3. aydan sonra kısmi bir gerileme gözlendi. İlk üç ay içinde görülen luminal yassılaşma, daha sonra yavaşlayarak normal halini aldı. Mediyal matriks oluşumunun 2. aydan sonra arttığı belirlendi. Mikroskobik olarak, ilk günlerde ortaya çıkan endotelyal şişme, proliferasyon ve az miktarda endotelyal kayıplar 2. aydan sonra duraklayıp normale yaklaşırken ; yerin mediyal proliferasyona bırakü ve bu da 4. aya doğru durakladı. Süre sonunda luminal genişleme hariç damar duvarı eski halini almıştı. Nimodipinin ise damarın boy, çap, kıvrım artışını şiddetlendirdiği gözlendi. Mikroskobik olarak sellüler hasarı ve proliferasyonu hafiflettiği, matriks oluşumunu azalttığı belirlendi. Sonuç olarak,BCCAL 'undan sonra ortaya çıkan hemodinamik, morfolojik ve histopatolojik değişikliklerin bir kalsiyum kanal blokeri olan nimodipin tarafından kısmen olumlu etkilenebileceği kanaatine varıldı
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This study was carried out to investigate first the differences occured at basilar artery after the bilateral common carotid artery ligation and then to investigate the effects of calcium channel blockage on this activity. 110 hybrid male rabbits with 3-3.5 kg were used in the study. The subjects were divided into two groups as control and study; then there two groups were divided into groups with five (elements) of 1. and 5. day, and 1,2,3,4, 5, 6, 8,and 16 weeks to observe the differences that might occur. The subjects were applied bilateral common carotid artery ligation (BCCAL) after general anesthesia with ketamin HCL and monitorised. The study group was given nimodipine (0.01 mg/kg/iv /'30mm) maximum for 14 days, and the control group similarly was given serum physiologic. All grups were kept under clinical observation during the experiment. The basilar arteries of the subjects were studied in terms of morphology, radiology, and histopathology. The mortality rate of the study was 14.3 percent. Dead ones were replaced by the alive subject. BCCAL caused serious decrease at craniocerebral blood flow and thus various clinical situations. İt also caused the occurrence of reverse current mechanisms and morphologically active reorganisation, neovascularisation, collateral circulation and trophic differences at cranial, cerebral and cervical arteries. Macroscopically, being more evident at BA basilary artery (BA), there occured an increase in diameter and height of the collateral vessels in the study, and we observed a partial regression after the third month. The luminal flattening within the first three months than slowed down and returned its normal position. It was found out that the medial matrix increased after the second month. The endothelial swelling, proliferation and less endothelial losses of microscobic observation than stopped after the second month and approached normality; and it gave place to medial proliferation and this stopped towards the fourth month. Except the turned into its normal position at the end of the time. It was observed that nimodipin intensified both the height, diameter, and plica increase of the vessel. Microscopically,it decreased the cellular damage and proliferation, and it reduced the matrix formation. Consequently, it was observed that haemodinamic, morphologic and histopathologic differences following the BCCAL may be partially and positively affected by nimodipine that is a calcium channel blocker.