Elektrik ark ocağı cüruflarının betonda kullanımının araştırılması
Study the use of electric arc furnace steel slag in concrete
- Tez No: 496509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çimento üretimi büyük miktarda enerji gerektirir ve çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Çimento tüketiminin azaltılması, çevreyi korumak anlamına gelir. Öte yandan, demir ve çelik sanayi büyük atık endüstriyel malzeme üretmekle (erimiş çeliğin üzerinde yüzen cürufun) çevre için tehlikelidir. Bu atıkların beton sektorunde kulllanılması çimento üretiminim enerji tasaarrufu ve atık maddelerin çevreye olumsuz etiklerinin giderilmesini sağlamaktadır. Çalışmada elektrik ark ocaklarının cürufları çimento üretiminde katkı maddesi olarak kullanılmıştır. Elektrik ark ocakların cürufları beton kullanımında erken dayanımın yüksetilmesı ve kimyasal katkının etkisi araştırılmıştır. Atık malzemesi ile yapılan betonların erken dayanım gücünü, katkı kimyasal madde ile arttırmayı umut ediyoruz. (% 0,% 15,% 30,% 45 ve% 60) çimento yerine cüruf ve % 1.3 kimyasal katkı ile beton yapılmıştır ve normal betonla kıyaslanmıştır. Atık ve kimyasal katkı maddenin etkileri, çimentonun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine, incelenmiştir. Betonda cüruf kullanımı, taze ve sertleşmiş beton standartlarına göre olmalıdır. Çimento karışımlarının fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri türk standartları ile uyum sağlamaktadır. Bu yüzden, bu çalışmada kullanılan katkılar çimento üretiminde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Cement production requires large amounts of energy and has a major role in environmental pollution and emissions of greenhouse gas. Reducing the consumption of cement is one of the ways to keep the environment. On the other hand, the iron and steel industry produce major waste industrial material (slag, which floats on the surface of the molten steel) which can be dangerous for the environment. The use of these wastes in the concrete sector ensures that saves energy of cement production and eliminates the negative effects of the waste materials. We are going to use C 30/37 come along with Verity present of slag (%0, %15, %30, %45, and %60) and %1.3 chemical additive materials, then we will compare our experiments with a conventional concert. The effect of all these waste as additive materials in cement production were investigated on cement quality. The analysis of concrete with EAF slags should be accordance fresh and hardened concrete standards (Türkish standards, too). We hope to improve and increase the early strength of concrete that made with this additive and waste materials to be more resistance than conventional concrete. Accordingly, the additives in this paper can be used in the production of cement.