Döşemelik kumaşlarda yıkama işleminin kumaş performans özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the washing process effects of on the performance properti̇es of upholstery fabrics
  1. Tez No: 496510
  2. Yazar: FUNDA ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇETİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde yıkama işleminin çıkarılabilir döşemelik kılıflarının performans özelliklerine etkisine incelenmiştir. Döşemelik kumaşların performans değerlendirilmesinde kullanılan deney metotları, Türk Standartları Enstütüsü'nün ilgili standardı olan TS 11818 EN 14465-Tekstil - Döşemelik kumaşlar - Özellikler ve deney metotları standardı yardımıyla seçilmiştir. Bu çalışmada, piyasada sık kullanılan kılıflık döşemelik kumaşların kullanımları sırasında maruz kaldıkları 0,1,5 ve 10. yıkama etkilerinin karşılaştırmak amacıyla kumaşlara; boyut değişimi, gramaj, kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, dikiş kayması, aşınma direnci, ışık haslığı, renk haslığı, sürtünme ve yıkama haslığı testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar, grafikler ve istatiksel veriler ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of the washing process on the performance properties of the removable upholstery fabrics was investigated The test methods used in the performance evaluation of the upholstery fabrics were selected with the help of the standard of TS 11818 EN 14465-Textile - Upholstery fabrics - Properties and test methods, which is the relevant standard of the Turkish Standards Institute. In this study, in order to compare the performance properties of commonly used upholstery fabrics after washing cycles of 0,1,5 and 10, dimensional change, weight, breaking strength, tear strength, slippage of yarns at seam, abrasion resistance, light fastness, color fastness, friction and washing fastness tests were applied to the fabrics. The results obtained were explained by tables, graphs and statistical data.