Elektrik ark ocağı cüruflarının beton üretiminde kullanılmasının çevresel ve teknik açıdan incelenmesi
Assessment of environmental and technical aspects of the use of electric arc furnace slag in concrete production
- Tez No: 626165
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çelikhane Elektrik Ark Ocağı (EAO) cürufları ülkemizde açığa çıkan en büyük kütleli endüstriyel atıklardan biridir. Bu çalışma Çelikhane EAO cüruflarından elde edilen yapay agregaların beton agregası olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. EAO cüruflarından elde edilen yapay agregalar doğal agregalara oranla daha yüksek birim ağırlığa sahiptir. Bu nedenle yapay agregalarla üretilen betonlar daha ağır olmaktadır. Çalışmalarda çelik cürufları farklı oranlarda doğal agregalar ile karıştırılarak beton üretilmiş ve bu betonların çevresel ve teknik açıdan uygunluğu araştırılmıştır. Üretilen betonun, hem normal sınırlar arasında birim ağırlığa sahip olduğu, hem de beton için istenen diğer şartları sağladığı görülmüştür. Çalışma kapsamında, yapay agreganın beton üretiminde kullanılabilmesi çevresel açıdan da incelenmiştir. Hem yapay agregada, hem de yapay agrega kullanılarak üretilen betonda eluat analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlerde, yapay agregadan kaynaklı olumsuz bir çevresel etki tespit edilmemiştir. Yapay agrega kullanımının, doğal agrega kullanımını azaltma yönündeki olumlu etkileri ve yapay agreganın geri dönüşümünün çevresel faydaları da çalışma kapsamında değerlendirilen başlıklar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Meltshop Electric Arc Furnace (EAF) slags are one of the largest industrial wastes in Turkey. This study was carried out to investigate whether artificial EAF aggregates can be used as concrete aggregates. Artificial aggregates obtained from EAF slag have a higher unit weight than natural aggregates. Therefore, the concrete produced by artificial aggregates is heavier. In this study, steel slags were mixed with natural aggregates in different ratios and concrete was produced. After that, environmental and technical suitability of these concretes was investigated. It is seen that the produced concrete has normal density and meets other technical requirements for concrete. Within the scope of the study, the use of artificial aggregate in concrete production in terms of environmental impacts has also been investigated. Leaching tests were performed with both the artificial aggregate and the concrete produced using the artificial aggregate. No negative environmental impact caused by artificial aggregate was detected. This study also focuses on the positive effects of artificial aggregate use on the reduction of natural aggregate use and the environmental benefits of the recycling of the artificial aggregate.