Manyetik kaldırma sisteminin gürbüz kontrolü
Robust control of a magnetic levitation system
- Tez No: 496534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, manyetik kaldırma sistemi ele alınmıştır. Sistem, mekanik ve elektriksel olarak iki kısma ayrılmış ve kaskat bir denetim yapısı kullanılarak denetlenmiştir. Mekanik kısmın denetimi HİDT (Hatanın işaretinin dayanıklı tümlevi) denetleyici ile, elektriksel kısmın denetimi ise OT (Oran-tümlev) denetleyici ile sağlanmıştır. HİDT denetleyici ile elde edilen denetim sinyali, elektriksel kısmın denetiminde referans sinyal olarak kullanılmıştır. Bilimsel yazından farklı olarak, bu çalışma ile, ilk defa, manyetik kaldırma sisteminin denetiminde, HİDT denetleyici kullanılmıştır. Denetleyicinin performansı, benzetim çalışmaları ile denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, magnetic levitation system is considered. The system is separated into two parts as mechanical and electrical, and controlled with a cascade control structure. The control of mechanical part is provided with RISE (Robust integral of sign of error) controller while PI (Proportional-integral) controller is used for electrical part. The control signal obtained with the RISE controller is used as the reference signal in the control of the electrical part. The performance of the controller is evaluated by conducting numerical simulations and satisfactory results were taken.