Cevizlerde bilezik alma, boğma, budama ve PRO-CA uygulamalarının vejetatif gelişme, verim ve meyve kalitesi üzerine etkileri
Effects of girdling, constriction, pruning and PRO-CA treatments on vegetative growth, yield and nut quality in walnut
- Tez No: 496565
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, 5 yaşlı Kaman-1 ve Chandler ceviz ağaçlarında bilezik alma, boğma, budama (1/4, 1/2 ve 2/3 geriye kesim) ve Pro-Ca (125, 250 ve 500 ppm) uygulamalarının verim ve meyve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemeler Nevşehir ili Gülşehir ilçesinde bir üretici bahçesinde 2013-2015 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Tüm geriye kesim uygulamalarında ağaç özellikleri ve verimlilik bakımdan kontrole benzer sonuçlar elde edilmiş olup, uygulamaların etkisi sınırlı kalmıştır. Bilezik alma kontrole göre hasat tarihinde 10-20 gün ve yaprak döküm tarihinde 30-40 gün erkenciliğe yol açmış, sürgün ve boğum arası uzunlukları ile iç oranını azaltmış, meyve ağırlığı ve kabuk kalınlığını arttırmıştır. Ancak, bilezik alma nedeniyle ağaçların büyük kısmında ölümler meydana gelmiştir. Boğma uygulaması kontrole göre yaprak dökümünü 10 gün geciktirmiş ve kabuk kalınlığında kontrole göre %30 artışa neden olmuştur. Öte yandan meyve ağırlığını ve iç oranını arttırırken kümülatif verimin en düşük olduğu uygulama olmuştur. Pro-Ca uygulamaları sürgün ve boğum arası uzunluklarında kontrole göre %50 azalmaya yol açmıştır. Meyve ağırlığında ve verimde azalmaya, meyve iç renginde ise koyulaşmaya neden olmuştur. Hiçbir uygulama ertesi ilkbaharda geç donlardan zararlanmayı engelleyememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determinate the effects of girdling, constriction, pruning (shortening shoots by 1/4, 1/2 and 2/3), and Pro-Ca applications (125, 250 and 500 ppm) on yield and fruit quality of 5 year old walnut cv. Chandler and Kaman-1 plants. The experiments were conducted in a grower orchard in Gülşehir town of Nevşehir between 2013 and 2015. All pruning applications had limited effects, and gave similar results to the control in terms of tree properties and the yield. Girdling treatments advanced the harvest date by 10-20 days and leaf fall date by 30-40 days, decreased shoot and internode length, increased nut weight and shell thickness but reduced kernel percentage. However, most of the girdled trees died. Constriction treatments delayed leaf fall by 10 days and increased shell thickness by 30% compared to the control. Although it increased nut weight and kernel percentage it was the treatment with lowest cumulative yield. Pro-Ca treatments resulted in a 50% reduction in shoot and inter-node length compared to the control. It decreased nut weight and yield, and caused darker kernel color. Any of the treatments was not able to prevent late spring frost damage in following spring.