Bazı ceviz çeşitlerinde meyve gelişimi dönemi boyunca pomolojik ve biyokimyasal değişimlerin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Investigations on determination of pomological and biochemical changes during the fruit development period in some walnuts
  1. Tez No: 585718
  2. Yazar: YADİGAR KAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Cevizlerde vejetasyon periyodu boyunca meyve büyümesi ve meyve gelişiminin saptanması amacıyla Maraş 12, Bilecik, Chandler, Pedro ve Franquette ceviz çeşitleri üzerinde yürütülen bu araştırmada; meyve eni, meyve boyu, kalli (yeşil kabuklu) meyve ağırlığı, iç ağırlığı değişimleri, fenolojik ve pomolojik özellikler 4 ay boyunca periyodik olarak saptanmıştır. İç cevizlerde ise protein, yağ ve kül içeriği değişimleri tespit edilmiştir. Isparta (Eğirdir) ekolojik koşullarında yapraklanma zamanı bakımından Maraş 12 çeşidi erken Bilecik çeşidi orta erken, Pedro ve Chandler çeşitleri orta, Franquette çeşidi ise geç dönem olarak belirlenmiştir. Çiçek biyolojisi açısından Bilecik' te protogeny, diğer çeşitlerde ise protandry çiçeklenme durumu tespit edilmiştir. Yaprak döküm zamanlarına göre Maraş 12 ve Franquette çeşitleri erken, Pedro çeşidi orta, Bilecik ve Chandler çeşitleri ise geç grupta yer almıştır. Araştırmada kullanılan çeşitlerde Mayıs-Temmuz 2018 döneminde meyve eni, meyve boyu ve kalli (yeşil kabuklu) meyve ağırlığı bakımından hızlı bir büyüme gerçekleşmiştir. İç ceviz ağırlığında ilk dönemde çok hızlı bir gelişme, ikinci dönemde yavaş, son dönemde ise tekrar hızlı bir gelişme artışı gözlemlenmiştir. Tüm çeşitlerde meyve eni, boyu ve kalli meyve ağırlığı bakımından meyve gelişimi basit sigmoid, iç ceviz ağırlığı ise çift sigmoid gelişme göstermiştir. İç ceviz protein ve kül içeriği değişiminin tüm çeşitlerde dönemsel olarak düzensizlikler gösterdiği, yağ içeriğinin ise haziran–ağustos dönemleri arasında hızlı bir şekilde artış gösterdiği belirlenmiştir. Ceviz çeşitlerinde kabuklu meyve ağırlığı 8.93 g (Maraş 12) – 13.19 g (Franquette), iç ağırlığı 4.34 g (Pedro) – 6.89 g (Bilecik), randıman %38 (Pedro) – %57 (Bilecik), kabuk kalınlığı 1.47 mm (Maraş 12) – 1.99 mm (Franquette) arasında belirlenmiştir. Ceviz çeşitlerinde mineral madde içerikleri ortalama: %0.33- %0.46 P, %0.32- %0.44 K, %0.07 - %0.10 Ca, %0.14 - 0.20 Mg, 22.40 mg/kg - 30.46 mg/kg Fe, 7.31 mg/kg - 13.04 mg/kg Cu, 20.69 mg/kg - 30.94 mg/kg Mn, 24.59 mg/kg- 39.36 mg/kg Zn ve 5.44 mg/kg - 9.93 mg/kg B olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of fruit growth and fruit development during walnut vegetation period was carried out on Maraş 12, Bilecik, Chandler, Pedro and Franquette walnut varieties. In this study; fruit width, fruit length, fruit weight with walnut green hull, kernel weight changes, phenological and pomological features were determined periodically during 4 months. Total protein, fat and ash content changes of walnut kernels were determined also. According to foliage time, Maraş 12 were early, Bilecik were middle early, Pedro and Chandler were medium and Franquette was late variety in Isparta (Egirdir) ecological conditions. In terms of flower biology, Bilecik as protogeny and other varieties as protandry were determined. Maraş 12 and Franquette had early foliage time varieties, Pedro was medium, Bilecik and Chandler were in the late group. During the period of May-July 2018, there was the rapid growth in the research varieties in terms of fruit width, fruit length and fruit weight with green hull. The kernel weight increase was rapid in the first period, a slow development in the second period and again a rapid development in the last period was evaluated. All varieties of fruit width, length and weight of green hull walnut development had a simple sigmoid, while the weight of the kernel walnut was the double sigmoid development. The periodical irregularity of protein and ash content in all varieties was determined. Kernel fat content increased rapidly between June and August. Walnut fruit weight was 8.93 g (Maraş 12)-13.19 g (Franquette), kernel weight was between 4.34 g (Pedro) - 6.89 g (Bilecik), kernel ratio was between 38% (Pedro) - 57% (Bilecik) and shell thickness was 1.47 mm for Maraş 12 and 1.99 mm for Franquette. The average mineral content of walnut varieties: 0.33% - 0.46% P, 0.32% - 0.44% K, 0.07% - 0.10% Ca, 0.14% - 0.20% Mg, 22.40 mg/ kg - 30.46 mg/kg Fe, 7.31 mg/kg - 13.04 mg/kg Cu, 20.69 mg/kg - 30.94 mg/kg Mn, 24.59 mg/kg - 39.36 mg/kg Zn and 5.44 mg/kg - 9.93 mg/kg B were determined.