Kuraklık stresinde fenilalanin uygulamasının reyhan (Ocimum basilicum L.) bitkisinde fenolik bileşikler, antioksidan aktivite ve stres parametrelerine etkisi
Effects of phenylalanine application on phenolic compounds, antioxidant activity and stress parameters in basil (Ocimum basilicum L.) during drought stress
- Tez No: 496585
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kuraklık, bitki büyüme ve gelişmesini sınırlandıran en önemli çevresel faktörlerden birisidir. Bu çalışmada, sera ortamında yetiştirilen yeşil ve mor reyhan genotiplerine %75 ve %50 kuraklık, kuraklık + 1mM ve 10 mM fenilalanin uygulaması yapılmıştır. Yeşil ve mor reyhan yapraklarında kuraklık ve fenilalanin uygulamalarının bazı fizyolojik parametreler ve antioksidan aktivite üzerine etkileri araştırılmıştır. Kuraklığa bağlı olarak yeşil ve mor reyhan genotiplerinde yaş ve kuru ağırlıkta azalma, protein içeriğinde kayıplar meydana gelmiştir. Kuraklık reyhan genotiplerinde total klorofil, klorofil a, klorofil b ve karotenoid miktarlarını önemli oranda azaltmıştır. Kuraklık uygulaması yeşil ve mor reyhan yapraklarında lipid peroksidasyon ve hidrojen peroksit içeriğini azaltmıştır. Reyhan genotiplerinde kuraklık stresi süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesini önemli oranda artırmasına rağmen peroksidaz (POD) aktivitesini azaltmıştır. Kuraklık yeşil reyhan genotiplerinde total fenolik bileşik miktarını azaltırken mor reyhan genotipinde artırmıştır. Şiddetli kuraklık yeşil reyhanda DPPH. radikal giderme aktivitesini artırırken mor reyhanda indirgeme gücü (FRAP) ve süperoksit anyon giderme aktivitesini artırmıştır. Kuraklık ve fenilalanin uygulaması toplam ve bireysel fenolik bileşik miktarlarını değiştirmesine bağlı olarak yeşil ve mor reyhan genotiplerinde antioksidan aktivite farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Drought is one of the most important environmental factors limiting plant growth and development. In this study, 75% and 50% drought, drought + 1 mM and 10 mM phenylalanine to the green and purple basil genotypes grown in the greenhouse were applicated. The effects of drought and phenylalanine application on some physiological parameters and antioxidant activity in green and purple basil leaves were investigated. Depending on the drought, a decrease in wet and dry weight as well as loss of protein content in the green and purple basil genotypes has occurred. Drought stress significantly decreased total chlorophyll, chlorophyll a, chlorophyll b and carotenoid amounts in all basil genotypes. The application of drought reduced the content of lipid peroxidation and hydrogen peroxide in green and purple basil leaves. In basil genotypes, drought stress reduced peroxidase (POD) activity, although it significantly increased superoxide dismutase (SOD) activity. Drought reduced the total amount of phenolic compounds in the green basil genotypes but increased it in the purple basil genotypes. Severe drought increased DPPH. radical scavenging activity in the green basil, similarly it increased the reducing power (FRAP) and superoxide anion removal activity in the purple basil. Antioxidant activity in the green and purple basil genotypes varied depending on the changing of total and individual phenolic compound amounts due to the applications of drought and phenylalanine.