İçme suyunun kimyasal analiz parametrelerinin uzaktan online takibi
Remote online monitoring of drinking water chemical analysis parameters
- Tez No: 496586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT HEKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kullanım ve içme suyu içinde birçok mikroorganizma ve kimyevi madde bulunması nedeniyle birçok kimyasal reaksiyon oluşmaktadır. Bu durum su içerisinde Potansiyel Hidrojen (pH) ve Oksidasyon-Redüksiyon Potansiyeli (ORP) değerlerini oluşmaktadır. Bu parametreler belirli aralıkta tutulamadığı müddetçe insanoğluna kısa veya uzan vadede biyolojik rahatsızlıklar vermektedir. Bu olumsuz etkileri en aza indirgemek için dünya standartlarında klorlama işlemi yapılmaktadır. Klorlama işlemi dünyaca 0,2 - 0,5 mg/L aralığında kabul edilmiştir. Bu yüzden, insan sağlığına zarar vermemesi için bu aralığın gün içinde ve gün aşırı sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Bu tezde, pH ve ORP değerlerinin içme suyu üzerindeki etkisi detaylıca incelenmiştir. Ayrıca içme suyu deposundaki su seviyesinin, sıcaklığının, pH ve ORP temelli klor oranı değerlerinin ölçümüyle birlikte, sıvı klor tank seviyesi, depo içerisinde hareketli nesnelerin algılanması ve sistemin besleme geriliminin online takip edilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümlerin ve müdahalenin günümüz endüstri 4.0 argümanlarının etkin bir şekilde kullanılmasıyla modüler yapı göz önünde bulundurularak arduino mikrodenetleyici kontrollü içme suyu kimyasal analiz parametrelerinin uzaktan online takibini sağlayan elektronik tümleşik devre tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many chemical and micro-organisms are formed due to chemical substances in usage and drinking water. This creates Potential Hydrogen (pH) and Oxidation-Reduction Potential (ORP) values in water. As long as these parameters are not kept within a certain range, they give biological shortcomings to human beings. In order to minimize these negative effects, chlorination is performed in world standards. Chlorination has been accepted to be within the range of 0.2 - 0.5 mg / L. For this reason, this interval must be monitored continuously throughout the day and day so as not to harm human health. In this study, the effect of pH and ORP values on drinking water was examined in detail. Liquid chlorine tank level, detection of moving objects in the tank and online monitoring of the supply voltage of the system have been performed in addition to the measurement of the water level, temperature, pH and ORP-based chlorine content in the drinking water reservoir. With these measurements and the intervention of today's industry 4.0 arguments effectively, the electronic integrated circuit design has been realized which enables remote online monitoring of the chemical analysis parameters of arduino microcontroller controlled drinking water considering the modular structure