Meta-sezgisel metotlar ile rüzgar türbini sistemlerinin tasarım optimizasyonu
Design optimization of wind turbine systems with meta heuristic methods
- Tez No: 496596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, Rüzgâr Türbinlerinin (RT) kurulacağı bölgenin rakım, ortalama sıcaklık, yıllık ortalama rüzgâr hızı, hızdaki standart sapma değeri gibi coğrafik özellikler ve rüzgâr potansiyeli kullanılarak en düşük maliyette ve en yüksek oranda enerji üretimi için rüzgâr türbinlerinin tasarımının gerçekleştirilebileceği Rüzgâr Türbini Sistemleri Analiz ve Tasarım Optimizasyonu Paketi (RTAOP) geliştirilmiştir. Paketin tasarım bölümünde bölgenin rüzgâr enerjisinden en düşük maliyette ve en yüksek verimde elektrik enerjisi üretimi için sistem elemanlarından rotor yarıçapı, jeneratör gücü, kule yüksekliği, kanat sayısı, rotor devir sayısı, maksimum rotor verimliliği için kanat uç hızı oranının en uygun değeri belirlenmektedir. Pakette ek olarak tasarım sonuçlarına (nominal güç ve nominal rüzgâr hızı) göre pratikte kullanılan RT'ler önerilmektedir. Geliştirilen paketin analiz bölümünde ise, bölgenin coğrafik büyüklükleri ve kurulu veya kurulması amaçlanan bir türbin sistemi için tasarım büyüklükleri girilerek türbin sistemi için toplam maliyet, yıllık enerji üretim miktarı, yıllık ortalama türbin gücü, birim enerji üretim maliyeti ve türbin kapasite faktörü, bölgenin ortalama güç yoğunluğu gibi üretilen güç ve maliyet büyüklüklerini analiz edilebilmektedir. En düşük birim enerji maliyeti için optimizasyonda metasezgisel yaklaşımlardan Parçacık Sürüsü Optimizasyonu (PSO) ve Diferansiyel Gelişim Algoritması (DGA) kullanılmıştır. Arayüz C# programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur. Rüzgâr türbinleri için gerçekleştirilen analiz ve tasarım problemleri herhangi bir programlama bilgisi olmadan çalıştırılabilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Grafiksel Kullanıcı Arayüzü, Meta-Sezgisel Metotlar, Rüzgâr Türbinleri, Tasarım Optimizasyonu
Özet (Çeviri)
In this thesis, Wind Turbine Systems Analysis and Design Optimization Package (WTSADOP) is being developed using the geographical features and wind potential such as altitude, average temperature, annual average wind speed, standard deviation value of speed in the area where Wind Turbine (WT) will be installed, and the design of wind turbines for highest energy production at the lowest cost. In the design section of the package, the optimum value of the rotor radius, generator power, tower height, number of blades, number of rotors, rotor blade speed ratio for maximum rotor efficiency is determined from the system elements for the lowest cost of wind energy and highest efficiency electric energy production. In addition to the padding, practical RTs are recommended according to design results (nominal power and nominal wind speed). In the analysis section of the developed package, the generated power and cost magnitudes such as total cost for turbine system, annual energy production amount, annual average turbine power, unit energy production cost and turbine capacity factor, average power density of the region can be analyzed by entering the geographical size of the region and design sizes for a turbine system intended to be installed or installed. For the lowest unit energy cost, Particle Swarm Optimization (PSO) and Differential Evaluation Algorithm (DGA) were used in meta-heuristic approaches in optimization. The interface was created using C # programming language. Analysis and design problems for wind turbines can be run without any programming knowledge. KEYWORDS: Graphical User Interface, Meta-Heuristic Methods, Wind Turbine, Design Optimization