Yapay alg algoritması tabanlı dağıtık iş atölyesi çizelgeleme problemlerinin optimizasyonu
Optimization of distributed job shop scheduling problems based on artificial algae algorithm
  1. Tez No: 966266
  2. Yazar: OKAN UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ŞAHMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
DJSSP, Np-Zor olan geleneksel İş Atölyesi Çizelgeleme Probleminin (JSSP) bir uzantısıdır ve daha karmaşık bir optimizasyon problemidir. JSSP, aynı olmayan iş parçalarının farklı makinelerde değişken işlem sürelerine sahiptir ve belirli bir sıraya göre işlenmeleri gereken bir problemi ifade eder. Temel hedefi, iş parçalarını, makineleri ve zaman parametrelerini kullanarak toplam işlem süresini minimize etme esasına göre düzenlemektir. DJSSP ise birden fazla tesiste bulunan ve bu yerlerdeki makinelerin işlerle olan koordinasyonunu içeren daha karmaşık bir optimizasyon problemidir ve zaman çizelgesini de tesis, makine, iş, süre parametrelerini kullanarak bir hedefe ulaşmayı sağlar. NP-zor problemler olarak sınıflandırılan JSSP ve DJSSP problemleri kesin metotlar kullanılarak makul bir sürede çözülemezler. NP-zor problemleri çözmek için makul bir sürede kabul edilebilir çözümler sağlayan meta-sezgisel yöntemler kullanılır. Bu tez çalışmasında, literatürde yer alan ve iyi bilinen 10 farklı metasezgisel algoritma (Parçacık Sürü Optimizasyonu Algoritması-PSO, Yapay Arı Kolonisi Algoritması-ABC, Gri Kurt Optimize Edici– GWO, Kızıl Tilki Optimize Edici– RFO, Jaya Algoritması-JAYA, Yapay Alg Optimizasyon Algoritması-AAA, Ağaç-Tohum Algoritması-TSA, Lévy Uçuş Dağıtımı Algoritması-LFD, Diferansiyel Arama Algoritması-DSA, Balina Optimizasyon Algoritması-WOA) DJSSP problemlerini çözmek için kullanılmıştır. Ayrıca sürekli arama uzayında çalışan metasezgisel algoritmaların DJSSP ayrık problemi için çalıştırılabilmesi için ayrıklaştırma amacıyla kullanılan 3 farklı kodlama şeması (Rastgele Anahtar Kodlama Şeması-RK, En Küçük Pozisyon Değeri Kodlama Şeması-SPV, Sıralanmış Değer Kodlama Şeması-ROV) ele alınmıştır. Her bir kodlama şeması 10 metasezgisel algoritma ile 48 adet DJSSP karşılaştırma problemi üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre AAA algoritması diğer metasezgisel algoritmalardan daha kaliteli çözümler elde ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
DJSSP is an extension of the traditional Job Shop Scheduling Problem (JSSP), which is Np-Hard and is a more complex optimization problem. JSSP refers to a problem where non-identical workpieces have variable processing times on different machines and must be processed in a certain order. Its main objective is to arrange the workpieces on the basis of minimizing the total processing time using machines and time parameters. DJSSP, on the other hand, is a more complex optimization problem involving multiple facilities and the coordination of the machines in these locations with the jobs and the timetable to achieve an objective using the facility, machine, job and time parameters. JSSP and DJSSP problems are classified as NP-hard problems and cannot be solved in a reasonable time using exact methods. To solve NP-hard problems, meta-heuristics are used that provide acceptable solutions in a reasonable time. In this thesis, 10 different well-known metaheuristic algorithms (Particle Swarm Optimization-PSO, Artificial Bee Colony-ABC, Grey Wolf Optimizer – GWO, Red Fox Optimizer – RFO, Jaya Algorithm-JAYA, Artificial Algae Algorithm-AAA, Tree-Seed Algorithm-TSA, Lévy Flight Distribution-LFD, Differential Search Algorithm - DSA, Whale Optimization Algorithm- WOA) from the literature are used to solve DJSSP problems. In addition, 3 different coding schemes (Random Key Encoding Scheme-RK, Smallest Position Value Encoding Scheme-SPV, Ranked-Over Value Encoding Scheme-ROV) used for discretization are discussed in order to run metaheuristic algorithms operating in the continuous search space for the DJSSP discrete problem. Each coding scheme is applied on 48 DJSSP benchmark problems with 10 metaheuristic algorithms. According to the results obtained, the AAA algorithm obtained better quality solutions than the other metaheuristic algorithms.