Ataköy baraj gölünün alabalık yetiştiriciliği açısından taşıma kapasitesinin tahmini
The estimation of the carrying capacity of Atakoy dam lake for the intensive rainbow trout culture in cage
- Tez No: 496597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM BUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ağ kafeslerde balık yetiştiricilik sisteminde en önemli unsurlar; ortamın ekolojik şartlarını oluşturan su kalitesi parametreleri ve çevresel tasıma kapasitesidir. Bu çalışmada Ataköy Baraj Gölünün bazı su kalitesi parametreleri bir yıl boyunca izlenmiş ve elde edilen sonuçlar gözönüne alınarak gölde alabalık yetiştiriciliği ve kaldırma kapasitesi üzerinde bazı değerlendirmelerde bulunulmuştur. Araştırma alanı Orta Karadeniz Bölgemizde Tokat ili sınırları içerisinde ve Yeşilırmak üzerinde yeralmaktadır. Bu tezin amacı, Ataköy Baraj Gölü'nün kafeslerde alabalık yetiştiriciliği (Onchorhynchus mykiss) için taşıma kapasitesinin fosfor yükleme modeli kullanılarak tahmin edilmesidir. Sonuç olarak; kabul edilebilir fosfor yükü 45 mg/m3, yemden yararlanma oranı 1.0-1.5 arasında kabul edilerek ve diğer kaynaklardan fosfor katkıları dikkate alınmadan, ortalama derinliği yaklaşık 5.2 m ve yüzey alanı 0.50 km2 olan Ataköy Baraj Gölü'nde kafeslerde yetiştiriciliği yapılabilecek alabalık miktarı yaklaşık olarak 1346-2336 ton/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important components in net the cage culture systems are the water quality parameters surrounding the cages and environmental carrying capacity. In this study, we have observed the water quality of Ataköy Dam Lake during one year period, and evaluated on trout culture and carrying capacity of the lake by considering the obtained results. The study was carried out Ataköy Dam lake located in Yeşilırmak River in Tokat province.The aim of this study is to determine the carrying capacity of Ataköy Dam Lake for Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)culture in the cages using a phosphate loading model. With accepting the load of phosphate, and FCR as 45 mg/m3 and 1.0-1.5 respectively and disregardingan amount of phosphate coming from other sources, the total capacity of Ataköy Dam Lake,with an approximately 5.2 m in average depth and 50 km2 surface area, for Rainbow trout culture in the cages is 1346-2336 ton/year.