Ortak sunuculu bağımsız paralel makina çizelgeleme problemine sezgisel yaklaşım
Metaheuristic approach to unrelated parallel machine scheduling problem with a common server
- Tez No: 496624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, hazırlık aşamasında ortak sunucunun dikkate alındığı bağımsız paralel makine çizelgeleme problemi incelenmiştir. Ortak sunucu, hazırlık aşamasında makinalar tarafından paylaşılmaktadır. Ortak sunucu tek olduğu için, aynı anda sadece tek bir işin hazırlığı yapılabilmektedir. İşler sıra bağımlı hazırlık süresine sahiptir. Her iş her makinada işlenememektedir. Yani makine uygunluk kısıtları dikkate alınmıştır. Problem plastik enjeksiyon makinalarının çizelgelenmesi üzerinden tanımlanmıştır. Ele alınan problem için bir matematiksel model önerilmiştir. Ayrıca problemin NP- zor yapısından dolayı, büyük boyutlu problemlerin çözümünde kullanılmak üzere sezgisel algoritmalara gereksinim duyulmuştur. Bu amaçla ele alınan problem için Tavlama Benzetimi ve Tabu Arama algoritmaları önerilmiştir. Tabu Arama algoritmasında uzun dönem hafıza yapısı kullanılmıştır. Algoritmaların başlangıç çözümleri probleme uygun şekilde modifiye edilmiş ATCS sevk etme kuralıyla türetilmiştir. Önerilen Tavlama Benzetimi algoritması, Tabu Arama algoritması ve varyasyonları test problemleri üzerinden ve uygulamanın yapıldığı firmaya ait veriler üzerinden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, unrelated parallel machine scheduling problem with a common server that is used during setup operations is considered. During the setup operations of the jobs, the common server is shared by the machines. Due to there is only one server, the server can only setup for one job at any time. Jobs have sequence dependent setup times. Machine eligibility restrictions are taken into account. The problem is defined by considering the scheduling of plastic injection machines. A mixed integer linear programming model is proposed for the problem. Due to the NP- hardness of the problem heuristic approaches are needed for solving large instances. Simulated Annealing and Tabu Search algorithms are proposed for the problem. Long term memory structure is used in Tabu Search algorithm. The initial solutions of the algorithms were derived from the modified ATCS dispatching rule. The proposed Simulated Annealing, Tabu Search algorithms and their variations are compared over the test problems and data that is obtained from a firm.