Fiber katkılarının temiz kum zeminlerin dinamik davranışlarına etkisi
Effect of fibre additives on the dynamic behavior of clean sand
- Tez No: 496629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ VOLKAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dinamik yüklerin etkidiği zeminlerde meydana gelen taşıma gücü kayıpları ve sıvılaşma üstyapılarda değişik düzeylerde hasarlara neden olmaktadır. Bu durum, farklı prensiplere dayalı birçok zemin iyileştirme yönteminin geliştirilmesini sağlamıştır. Son yıllarda doğal kaynaklardan veya suni olarak üretilmiş fiberlerin, zeminle karıştırılarak mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesi yöntemi pratik mühendislik uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında temiz kum-fiber karışımlarının dinamik davranışına etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle kum zemin numunesinin fiziksel mühendislik özellikleri belirlenmiştir. Dinamik üç eksenli deney ile farklı sıkılıkta, farklı boyutlara sahip fiber katkılı ve katkısız hazırlanmış olan numunelere farklı kayma gerilme genliklerinde tekrarlı yüklemeler uygulanarak, rijitlik ve sönüm özellikleri incelenmiştir. Başlangıç kayma modülü, kayma modülü oranı ve sönüm özelliklerinin birim kayma genliğine göre değişimine etki eden faktörler araştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre fiber katkılarının temiz kum zeminlerin dinamik davranışını belirli koşullarda olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bearing capacity failures and liquefaction due to the dynamic loads on the soils can damage superstructures at various levels. This has led to the development of many ground improvement methods based on different principles. In recent years, various methods of improving the engineering properties of soil by using natural or artificially produced fibres have been used in practical engineering applications. In this study, the factors affecting the dynamic behavior of clean sand-fibre mixtures were examined. For this purpose, the physical engineering properties of the sand sample were first determined. Then, the stiffness and damping properties of specimens, which had been prepared with fibre at different dimensions and different shear stresses, were investigated by using a dynamic triaxial experiment device under repetitive loading at different shear stresses. The factors affecting the variation of the initial shear modulus, the degradation of shear modulus and the damping properties at different shear strains were investigated. Experimental results indicate that fibre additives positively affect the dynamic behavior of clean sandy grounds in certain conditions.