Eskişehir bölgesi pliyosen yaşlı killi sedimanlarının mineralojik ve kimyasal bileşenlerinin mühendislik özelliklerine etkisinin irdelenmesi
The effect of mineralogical and chemical composition on engineering properties of pliocene clayey sediments in Eskisehir district
  1. Tez No: 496628
  2. Yazar: BISMILLAH JOYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ERKOYUN, DOÇ. DR. MURAT TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, Pliyosen yaşlı sedimanların mineralojik ve kimyasal özellikleri ile mühendislik parametrelerini ilişkilendirerek irdelemektir. Bu araştırmada, araziden 65 adet örselenmiş karot numunesi alınmıştır. Bu sedimanların karekteristik özellikleri, X-ışınları difraktometresi, diferansiyel termal analiz-termal gravimetri (DTA-TG), taramalı elektron mikroskobu (SEM), FT-IR spektroskopi ana oksitler ve iz elementlerin kimyasal analizi, Atterberg limitler, elek analizi ve hidrometre analizi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma alanında, smektit baskın kil mineralidir ve daha az oranda klorit ve illit bulunmaktadır. İdeal DTA-TG ve FT-IR pikleri ve SEM analizi smektiti göstermiştir. Smektit, klorit ve illit yüzdesi, likit limit (LL), plastik limit (PL), plastisite indeksi (PI) ve kil aktivitesi (Ia) ile poztif korelasyon göstermektedir. Ana oksitler ve iz elenetlerin kimyasal bileşimi, fiziksel özellikler ve kil aktivitesi ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, Eskişehir'deki killi sedimanların mineralojik ve jeokimyasal özelliklerinin jeoteknik davranışa etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the engineering parameters with the mineralogical and chemical properties of the Pliocene sediments in Eskişehir. Sixty five disturbed core samples were collected from the field. The characteristics of the sediments were examined using X-ray diffractometry, differential thermal analysis-thermal gravimetry (DTA-TG), scanning electron microscopy FT-IR spectroscopy, chemical analyses of major and trace elements, Atterberg limits, sieve and hydrometer analyses were conducted. The smectite is dominant clay mineral, is the samples accompozied by less proportion of chlorite and illite. The ideal DTA-TG and FT-IR peaks and SEM analysis demonstrate smectite. The percentage of smectite, chlorite and illite positive correlated with liquid limit (LL), plastic limit (PL), plasticity index (PI) and clay activity (Ia). The chemical composition of major oxides and trace elements were examined with physical properties (Atterberg limits) and clay activity. The results of this study suggests the effects" of mineralogical and geochemical properties on the geotechnical behaviour of clayey sediments in Eskişehir.