Bir imalat işletmesinde üretim çizelgeleme için sezgisel yaklaşım
Heuristic approach for production scheduling in a manufacturing company
  1. Tez No: 496631
  2. Yazar: NİMET ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Üretim çizelgeleme, işletmelerin zamanında ürün teslimi, maksimum kaynak kullanımı gibi amaçlar arasında karlı bir denge sağlamasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada, gelen taleplerin farklı tesislere atanması ve bu tesislerdeki çizelgenin oluşturulması için özdeş paralel makine çizelgeleme problemi ele alınmıştır. İncelenen problem doğrultusunda; bir gıda işletmesinin 5 fabrikasından gelen faklı yarı mamul taleplerinin işletmenin 2 üretim tesisince gecikmeyi en küçükleyecek şekilde karşılanması problemi özdeş paralel makine üretim çizelgeleme problemi olarak ele alınmış, çözüm amacıyla matematiksel ve sezgisel olmak üzere iki aşamalı bir yaklaşımın geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonunda, bu yaklaşım ile işletmenin üretim çizelgelerinin hızlı ve sistematik bir şekilde oluşturulması hedeflenmiştir. Böylece mevcut durumla kıyaslandığında, etkin kaynak kullanımı, verimlilik artışı, maliyetlerde azalma ve müşteri memnuniyetinde artış elde edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today's modern competitive market conditions force bussiness enterprises to have high quality standards, on-time delivery, minimal work in process, short customer lead times, and maximum utilization of resources. Unfortunately, these goals are usually conflicting. Production scheduling helps the bussiness enterprises to strike a profitable balance among these conflicting objectives. In this study, the problem of meeting the demands come from 5 factories to 2 production plants in one of food establishment is formulated as a parallel machine total tardiness production scheduling problem and a two phase (mathematicaland heuristic) approach is intended to be built to solve the problem. At the end of the study, it is aimed to provide the enterprise a systematic and faster way to built their production schedules and automation. Thus, when compared to the current state of the enterprise, effective utilization of resources, increase in productivity, decrease in costs and increase in customer satisfactions can be obtained.