Çilek yetiştiriciliğinde leonardit kullanımı ve farklı MAP uygulamalarının muhafaza kalitesine etkileri.
The effects of using leonardite and different MAP treatments on storage quality of strawberry
  1. Tez No: 496645
  2. Yazar: SEMRA ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, Çanakkale koşullarında çilek yetiştiriciliğinde aynı bitkilere katı ve sıvı leonardit uygulamasının bitkilerin gelişimine, verime ve farklı modifiye atmosfer (MA) ambalaj uygulamalarının depolama süresince meyve kalitesine etkilerini saptamak amaçlanmıştır. Leonardit uygulaması Albion çeşidinde; stolon sayısı, çiçek sayısı, bitki kuru ağırlığı, stolon uzunluğu, yaprak sayısı, kök uzunluğu, kök ağırlığı ve bitki yaş ağırlığı üzerine olumlu etkide bulunmuştur. Sweet Ann çeşidinde; stolon sayısı, çiçek sayısı, kök uzunluğu, bitki yaş ağırlığı, meyve eni - boyu artışı üzerine olumlu etkide bulunurken; stolon uzunluğu, yaprak sayısı, kök ağırlığı ve bitki kuru ağırlığı üzerine etkili bulunmamıştır. Her iki çilek çeşidinde de önemli düzeyde verim artışına neden olmuştur. Albion çilek çeşidinin meyvelerinde sırasıyla esterler, aldehitler ve asitler etkin aroma bileşenlerini oluştururken; Sweet Ann çeşidinde ketonlar, terpenler ve esterler etkin aroma bileşeni olarak saptanmıştır. Muhafaza süresince incelenen ağırlık kaybı, MES, SÇKM, vitamin C içeriği, TETA gibi özelliklere leonarditin olumlu etkileri saptanmıştır. Ayrıca farklı MAP koşullarında en iyi sonuç kapaklı deliksiz PP kutu ve streç film kaplı PP kutu ambalajlardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of solid and liquid leonardite application on the growth, yield and fruit quality of different MA packaging applications during storage in strawberry cultivation during Çanakkale conditions. According to our findings; application of leonardite is stolon length, number of leaves, root length, root weight, and plant age weight, number of stolons, number of flowers, and plant dry weight had a positive effect on Albion variety. In the Sweet Ann type; number of stolons, number of flowers, root length, weight of plant age, increase in fruit size; stolon length, number of leaves, root weight and plant dry weight. The both strawberry varieties resulted in a significant increase in yield. While the esters, aldehydes, and acids constitute active aroma components in the aromatic constituents of the fruits of Albion strawberry variety, respectively. In the Sweet Ann range, ketones, terpenes, and esters were again identified as active aroma compounds. The positive effects of leonarditis on the properties such as weight loss, fruit firmness, soluble solids, vitamin C content and titretable acidty were investigated during storage. In addition, the best results in different MAP conditions were obtained from the holes in the PP box with no cover and the PP box with the stretch film.